Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Triumf Ortodoksji - duże święto w Cerkwi Prawosławnej. Koniec pierwszego tygodnia Wielkiego Postu

Piotr Łozowik
Piotr Łozowik
Bielsk Podlaski
Bielsk Podlaski Piotr Łozowik
Dzisiaj (5.03) wierni Cerkwi Prawosławnej świętują Triumf Ortodoksji (lub Prawosławia). Święto to zostało zostało ustanowione w 843 roku na cześć zwycięstwa nad herezją ikonoklazmu. Tego dnia kończy się również pierwszy tydzień Wielkiego Postu, okres zadumy. W cerkwi Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Bielsku Podlaskim nabożeństwu pasyjnemu przewodniczył ks. mitrat Leoncjusz Tofiluk.

Cerkiew Prawosławna świętuje Triumf Ortodoksji

W święto Triumfu Ortodoksji (lub Prawosławia) na środku cerkwi zostają umieszczone obok siebie ikony Jezusa Chrystusa i Matki Bożej. Wieczorem jest czytana św. Ewangelia o cierpieniach i mękach Jezusa Chrystusa. Światła w świątyni są zgaszone, jedynie świece w świecznikach i w dłoniach duchownych oraz wiernych rozświetlają wnętrze.

Zobacz zdjęcia z Cerkwi Preczyścienskiej w Bielsku Podlaskim oraz z kilku cerkwi z regionu z okresu pierwszego tygodnia Wielkiego Postu:

Zobacz także: Miękisze. Niezwykłe miejsce. Nowa kaplica ku czci Matki Bożej „Życiodajne źródło” przy cudownym źródełku

W cerkwiach obrządku wschodniego minął pierwszy tydzień Wielkiego Postu, a pierwsza jego niedziela w prawosławiu nosi nazwę Triumfu Ortodoksji. Święto to zostało ustanowione w 843 roku na cześć zwycięstwa nad herezją ikonoklazmu, w wyniku którego zniszczono tysiące ikon i fresków przez okres ponad 50 lat. Ten burzliwy okres zakończyły postanowienia VII Sobór Powszechny, który odbył się w Nicei.

Uroczystości w Bielsku Podlaskim

W Bielsku Podlaskim w Cerkwi Narodzenia Najświętszej Marii Panny zebrali się duchowni z wszystkich miejscowych parafii. Nabożeństwu pasyjnemu przewodniczył dziekan bielski ksiądz mitrat Leoncjusz Tofiluk, który śpiewnie odczytał św. Ewangelię wg apostoła Mateusza.

Wierni prawosławni w sobotę święcili Koliwo

Na pamiątkę cudu św. Teodora Tyrona, wczoraj (4.03) w cerkwi odprawiana była] liturgia uprzednio poświęconych Darów, podczas, której święcono tzw. koliwo. Chrześcijanie nie mogli spożywać pokarmów mięsnych w Wielkim Poście, a tym bardziej pochodzących z pogańskich rytuałów. W związku z tym św. Teodor nakazał biskupowi, by ten polecił wiernym przygotować jedzenie z produktów jakie mieli w domach, czyli głównie z magazynowanej pszenicy, orzechów, czy miodu. Dlatego w każdą pierwszą sobotę postu wspomina się cud św. Teodora Tyrona.

W cerkwi minął pierwszy tydzień Wielkiego Postu

Podczas pierwszych czterech dni w cerkwiach czytany jest fragmentami Wielki Kanon Pokutny św. Andrzeja z Krety. Twórca modlitewnego poematu urodził się w Damaszku w połowie VII w. r. w rodzinie pobożnych chrześcijan. Jak przekazują świadectwa do siedmiu lat przyszły święty był niemową. Pierwsze słowa zaczął wypowiadać po przystąpieniu do pierwszej komunii świętej.

Zobacz zdjęcia z kilku cerkwi z regionu z okresu pierwszego tygodnia Wielkiego Postu :

Obejrzyj fragment filmu "Bogurodzica. Szlakiem Podlaskich Ikon":

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna