Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trujące grzyby często przypominają te jadalne

(azda)
Jak odróżnić młodą kanię od muchomora plamiastego albo galąbka od muchomora sromotnikowego? Na co, trzeba zwrócić uwagę, aby uniknąć zjedzenia trujących grzyba
Muchomor plamisty
Muchomor plamisty Wikipedia

Muchomor plamisty
(fot. Wikipedia)

- Bardzo łatwo jest pomylić młodą kanię z trującym muchomorem sromotnikowym - ostrzega Irena Jarecka, klasyfikator grzybów z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Duże kanie są bezpieczne bo muchomory nie osiągają tak wielkich rozmiarów. Oba gatunki maja bardzo podobną barwę, są jasno beżowe. W niektórych muchomorach plamki nie są aż tak bardzo widoczne.
Można je rozróżnić zwracając uwagę na trzon. w muchomorze będzie na nim znajdować się pierścień, kania ma natomiast kołnierzyk.

Cechą charakterystyczną muchomorów jest także to, że ich trzon wyrasta z kopułkowatej pochwy - Jest to takie zgrubienie przy korzeniu. Tymczasem kanie i większość grzybów jadalnych u spodu trzonu ma od razu korzeń.

- Bardzo trudno zauważyć te różnice, gdy przebieramy grzyby w koszyku - zauważa grzyboznawca. - Szczególnie, jeśli ktoś wcześniej odciął kawałek trzonu.

Do muchomora plamiastego podobne są także popularne gołąbki, aby je odróżnić należy zwrócić uwagę na wymienione powyżej cechy grzyba trującego.

Kolejnym bardzo groźnym grzybem jest muchomor sromotnikowy, on także jest podobny do kilku gatunków jadalnych kapelusznik. Bardzo łatwo pomylić go z głąbkiem zielonym i gąska zielonką.

- Muchomory mają lekko zielonkawe zabarwienie, tak samo jak gołąbki i gąski - mówi Irena Jarocka. - Młode grzyby mają także dość podobny kształt.

Aby je rozróżnić również warto zwrócić uwagę na charakterystyczny dla muchomorów pierścień i kopulastą pochwę u podstawy trzonu.

Bardzo łatwo pomylić także borowika z niejadalnym goryczkiem żółciowy, czyli popularnym szatanem. Niektóre młode borowiki barwą i kształtem mogą przypominać goryczaki.

Groźnym grzybem jest także pieczarka żółtawa, która jeśli ma bardziej wyblakłą barwę łudząco przypomina pieczarkę jadalną (która jest barwy białej).

Grzyboznawca ostrzega także przed jedzeniem olszówek. Niektórzy twierdzą, że po wygotowaniu grzyby te nadają się do jedzenia. Specjalista jednoznacznie stwierdza są one niejadalne. Nawet po gotowaniu będą one niestrawialne i niesmaczne.

- Gotowanie może wypłukać z grzybów ich właściwości trujące, ale nawet wówczas może dojść do zatrucia- ostrzega Jarecka.

Jednym z sposobów na rozpoznanie trujących grzybów jest sprawdzenie czy powierzchnia pod kapeluszem nie jest blaszkowata. Unikając grzybów z blaszkami pod kapeluszem powinniśmy uniknąć zatrucia. Nie jest to jednak jedyna cecha, na która warto zwrócić uwagę.

Jeśli chcemy upewnić się, czy nasze grzyby są jadalne, możemy je przynieść do siedziby powiatowego lub wojewódzkiego sanepidu tam bezpłatnie przejrzy je specjalista.

- Wiele osób twierdzi, że zna się na grzybach, ale zazwyczaj nie wiedzą jak wyglądają grzyby trujące i łatwo mylą je z tymi jadalnymi - mówi Irena Jarecka, klasyfikator grzybów z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. - Szczególnie łatwo jest pomylić grzyby młode .

Grzyboznawca ostrzega także, Że grzyby w zależności od miejsca w którym rosną mogą zmieniać nieco swą barwę i tym bardziej upodabniają się do innych.

- W tym roku różnorodność odcieni poszczególnych gatunków jest bardzo duża - ostrzega.

Muchomor sromotnikowy
Muchomor sromotnikowy Internet

Muchomor sromotnikowy
(fot. Internet)

Gąska zielonka
Gąska zielonka Wikipedia

Gąska zielonka
(fot. Wikipedia)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna