Trwa nabór wniosków na dopłaty do materiału siewnego. Potrwa do 25 czerwca. Sprawdź najważniejsze informacje

OPRAC.:
Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Trwa nabór wniosków na dopłaty do materiału siewnego.
Trwa nabór wniosków na dopłaty do materiału siewnego. Fot. Piotr Krzyzanowski/Polskapresse
Rozpoczął się nabór wniosków na dopłaty do materiału siewnego. O dopłaty można ubiegać się od 25 maja do 25 czerwca 2023 r. Od tego roku wprowadzone zostały odrębne stawki dla ekologicznych sadzonek i ziarna. Wsparcie ma charakter pomocy de minimis w rolnictwie.

Kto może ubiegać się o dofinansowanie?

O dofinansowanie mogą ubiegać się rolnicy, którzy znajdują się w ewidencji producentów lub gospodarstw. Środki przyznawane są do powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych następującymi gatunkami roślin uprawnych: jęczmień, owies, pszenica, pszenżyto, żyto, bobik, groch siewny, łubin, soja, wyka siewna oraz ziemniaki. Należy wskazać, że dopłatami nie są objęte uprawy przeznaczone na przedplon lub poplon.

Wysokość stawek oraz minimalna ilość

Wysokość stawek będzie określona z uwzględnieniem gatunków roślin uprawnych objętych dopłatą, rodzaju użytego materiału siewnego oraz środków finansowych przeznaczonych na te dopłaty. Minimalna ilość materiału siewnego jaka powinna być użyta do obsiania lub obsadzenia 1 ha powierzchni gruntów ornych, określona jest w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 22 maja 2013 r. w sprawie minimalnej ilości materiału siewnego, jaka powinna być użyta do obsiania lub obsadzenia 1 ha powierzchni gruntów ornych. Przykładowo dla odmiany populacyjnej pszenicy zwyczajnej wynosi 150 kg.

Gdzie złożyć wniosek?

Wnioski można złożyć bezpośrednio w biurze powiatowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwym ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego, nadać przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce Poczty Polskiej lub wysłać przez platformę ePUAP lub korzystając z usługi mObywatel.

Całkowita kwota pomocy de minimis przyznana jednemu producentowi rolnemu nie może przekroczyć wysokości 20 000 euro w okresie trzech lat podatkowych W zeszłym roku rolnicy złożyli ok. 65 tys. wniosków o dopłaty do materiału siewnego.

Zobacz też:Nawet 600 tys. zł wsparcia. Niedługo startuje nabór na modernizację gospodarstw rolnych z obszaru D. Jakie są warunki?

Za nami Wybory Miss Rypin Agra 2023

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie