Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa nabór wniosków na dopłaty do materiału siewnego. Potrwa do 25 czerwca. Sprawdź najważniejsze informacje

OPRAC.:
Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Trwa nabór wniosków na dopłaty do materiału siewnego.
Trwa nabór wniosków na dopłaty do materiału siewnego. Fot. Piotr Krzyzanowski/Polskapresse
Rozpoczął się nabór wniosków na dopłaty do materiału siewnego. O dopłaty można ubiegać się od 25 maja do 25 czerwca 2023 r. Od tego roku wprowadzone zostały odrębne stawki dla ekologicznych sadzonek i ziarna. Wsparcie ma charakter pomocy de minimis w rolnictwie.

Kto może ubiegać się o dofinansowanie?

O dofinansowanie mogą ubiegać się rolnicy, którzy znajdują się w ewidencji producentów lub gospodarstw. Środki przyznawane są do powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych następującymi gatunkami roślin uprawnych: jęczmień, owies, pszenica, pszenżyto, żyto, bobik, groch siewny, łubin, soja, wyka siewna oraz ziemniaki. Należy wskazać, że dopłatami nie są objęte uprawy przeznaczone na przedplon lub poplon.

Wysokość stawek oraz minimalna ilość

Wysokość stawek będzie określona z uwzględnieniem gatunków roślin uprawnych objętych dopłatą, rodzaju użytego materiału siewnego oraz środków finansowych przeznaczonych na te dopłaty. Minimalna ilość materiału siewnego jaka powinna być użyta do obsiania lub obsadzenia 1 ha powierzchni gruntów ornych, określona jest w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 22 maja 2013 r. w sprawie minimalnej ilości materiału siewnego, jaka powinna być użyta do obsiania lub obsadzenia 1 ha powierzchni gruntów ornych. Przykładowo dla odmiany populacyjnej pszenicy zwyczajnej wynosi 150 kg.

Gdzie złożyć wniosek?

Wnioski można złożyć bezpośrednio w biurze powiatowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwym ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego, nadać przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce Poczty Polskiej lub wysłać przez platformę ePUAP lub korzystając z usługi mObywatel.

Całkowita kwota pomocy de minimis przyznana jednemu producentowi rolnemu nie może przekroczyć wysokości 20 000 euro w okresie trzech lat podatkowych W zeszłym roku rolnicy złożyli ok. 65 tys. wniosków o dopłaty do materiału siewnego.

Zobacz też:Nawet 600 tys. zł wsparcia. Niedługo startuje nabór na modernizację gospodarstw rolnych z obszaru D. Jakie są warunki?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna