MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trwa rok referencyjny w mleczarstwie

(MK)
W Mlekovicie jakość skupowanego mleka badana jest w nowoczesnym, skomputeryzzowanym laboratorium
W Mlekovicie jakość skupowanego mleka badana jest w nowoczesnym, skomputeryzzowanym laboratorium M. Kaczyńska
Do końca marca w mleczarstwie trwać będzie tzw. rok referencyjny. Uzyskana w tym okresie w gospodarstwach mleczarskich wielkość produkcji mleka będzie podstawą przydziału tzw. kwot produkcji po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej.

W byłym woj. łomżyńskim, przodującym w produkcji mleka w skali kraju, rolnicy wykorzystują ten okres do zwiększania produkcji mleka. Widać to zwłaszcza w dużych fermach mleczarskich, które zwiększają stada krów. Spółdzielnie mleczarskie odnotowały w 2002 roku dwukrotnie większy wzrost skupu, niż przed rokiem.
OSM Piątnica skupiła o 10 mln l, czyli o 13 proc. mleka więcej, niż w roku 2001, kiedy to dynamika skupu wyniosla 7 proc. W wysokomazowieckiej Mlekovicie dynamika skupu wyniosła w ub. roku 15 proc., podobnie jak w grajewskim Mlekpolu.
- Rolnicy nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa - uważa Stanisław Kulikowski z OSM w Piątnicy. - Rok referencyjny trwa do końca marca i w tym okresie będą się pojawiać efekty kolejnych inwestycji w gospodarstwach.
Nie próżnują też spółdzielnie, dostosowując zakłady do zwiększonego skupu. W mleczarniach pojawiają się kolejne nowoczesne linie produkcyjne. Inwestycje o wielomilionowej wartości prowadzone były w 2002 r. w Mlekovicie i OSM Zambrów. W Piątnicy niebawem oddana zostanie do użytku druga, nowocześniejsza od poprzedniej, linia produkcji serka wiejskiego. Mlekpol rozpoczyna budowę linii produkcji masła przy wsparciu funduszu SAPARD. Warto przypomnieć, że w 2002 r. Mlekpol, poprzez kolejną fuzję, tym razem ze spółdzielnią w Sejnach, pozyskał czwarty zakład przetwórczy, obok zakładów w Grajewie, Kolnie i Mrągowie.
Środowisko łomżyńskich mleczarzy, wbrew euforii rządowych negocjatorów po szczycie w Kopenhadze, krytycznie ocenia wynegocjowaną wielkość produkcji mleczarskiej dla Polski po integracji z UE. Zdaniem prezesa Mlekovity, Dariusza Sapińskiego, tzw. kwota mleczna, wynosząca 8,5 mld ton rocznie, wystarczy na 2-3 letni rozwój sektora mleczarskiego. Tymczasem apetyty na zwiększanie produkcji są znacznie większe, zarówno w gospodarstwach melczarskich, jak i spółdzielniach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna