Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa wojna nerwów. Dla wszystkich chętnych na pewno zabraknie miejsc

Weronika Kowalewska [email protected]
Od prawej: Marysia i Klaudia chciałyby się uczyć w II LO, natomiast Anita wybrała profil technik-logistyk w Technikum nr 5.
Od prawej: Marysia i Klaudia chciałyby się uczyć w II LO, natomiast Anita wybrała profil technik-logistyk w Technikum nr 5.
Wkrótce gimnazjaliści dowiedzą się do jakiej szkoły udało im się dostać

Gazeta Współczesna - wspolczesna.pl na Facebooku - wybierz "Lubię to". Będziesz na bieżąco

Zostań wolontariuszem! Załóż babci internet

Elektroniczna rejestracja do szkół ponadgimnazjalnych zaczęła się w maju. Trzecioklasiści z gimnazjów mogli wybrać trzy szkoły. Musieli jednak zaznaczyć, w której chcą uczyć się najbardziej. Czas na zmianę decyzji mają do piątku, do godz. 16. Po zakończeniu roku szkolnego uczniowie muszą jeszcze wprowadzić do systemu wyniki z egzaminu gimnazjalnego oraz dane o ocenach końcowych. Mają na to czas do piątku 29 czerwca, do godz. 15. W środę 4 lipca gimnazjaliści dowiedzą się, do jakiej szkoły się dostali.

Najchętniej wybierają licea
W powiecie ełckim jest 13 szkół ponadgimnazjalnych, w tym 4 licea ogólnokształcące, 5 szkół technicznych oraz 4 zasadnicze szkoły zawodowe.

Większość ełckich gimnazjalistów chce kontynuować naukę w liceach. Największą popularnością cieszy się II Liceum im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, zwane białym ogólniakiem. Chce się w nim uczyć ponad 1000 uczniów, z czego 424 wybrało je jako pierwszą szkołę z listy. Naukę w przyszłym roku szkolnym w II Liceum rozpocznie 182 uczniów w 7 klasach. - Mamy miłą i dobrze wykwalifikowaną kadrę nauczycieli. To najlepsza szkoła w kosmosie! - żartuje Barbara Fiedoruk, dyrektor Zespołu Szkół nr 2.

Na drugim miejscu w "rankingu najbardziej obleganych szkół w Ełku" uplasowało się I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego (tzw. czerwony ogólniak). Od września rozpocznie w nim naukę również 182 uczniów. O miejsce w tej szkole ubiega się 693 gimnazjalistów, w tym 270 wybrało ją jako szkołę pierwszego wyboru.

Najmniej elektronicznych zgłoszeń ma Liceum Ogólnokształcące Zakładu Doskonalenia Zawodowego. Tylko 49 uczniów chce kontynuować w nim naukę.

Technikum nr 5 na topie
Ełckie technika i szkoły zawodowe proponują 46 kierunków kształcenia. Sześć z nich to nowości. Placówki oferują naukę technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, telekomunikacji, teleinformatyki, żywienia i usług gastronomicznych, a także w zawodach monter zabudowy i robót wykończeniowych, monter sieci, instalacji i urządzeń sanitarnych.

Największym "wzięciem" cieszy się Technikum nr 5. O miejsce tej placówce stara się 661 uczniów, 309 wybrało ją jako szkołę pierwszego wyboru. A najbardziej oblegany kierunek to technik organizacji reklamy oraz technik ekonomista.

Naboru w tym roku nie prowadzi Zespołu Szkół nr 3 (tzw. odzieżówka). Szkoła decyzją powiatu zostanie zlikwidowana za trzy lata.

- Najbardziej chciałybyśmy się uczyć w białym ogólniaku, ale złożyłyśmy także podania do Zespołu Szkół nr 5 i liceum w Zespole Szkół Samorządowych - mówią Marysia i Klaudia, uczennice Gimnazjum nr 1.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna