Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwają prace przy budowie pokazowej zagrody żubrów w Kopnej Górze. Żubry pojawią się tam jeszcze w 2020 roku [ZDJĘCIA]

td
Nadleśnictwo Supraśl
Jeszcze w tym roku zakończy się pierwszy etap budowy zagrody pokazowej żubrów w Kopnej Górze. Wówczas możliwe będzie sprowadzenie pierwszych żubrów oraz udostępnienie obiektu dla turystów.

Położona na skrzyżowaniu licznych szlaków zagroda w Kopnej Górze (pow. białostocki, gm. Supraśl) z pewnością stanie się jedną z głównych atrakcji na obszarze Puszczy Knyszyńskiej.

Już dziś jest ona popularnym miejscem rodzinnych wycieczek. Oprócz szeroko znanego arboretum znajduje się tu cmentarz żołnierzy z okresu Powstania Listopadowego oraz niewielkie muzeum poświęcone śladom historii na obszarze Puszczy Knyszyńskiej.

Nieopodal znajduje się też ścieżka bartnicza oraz ścieżka edukacyjna „Kopna Góra”. Dzięki zagrodzie miejsce to jeszcze bardziej zyska na atrakcyjności.

Kopna Góra. Pod Białymstokiem powstaje zagroda pokazowa żubrów (zdjęcia)

Nowe możliwości zyska też prowadzona przez nadleśnictwo edukacja leśna. Stanie się tak po wybudowaniu budynku edukacyjno-wystawienniczego stanowiącego ważny element kompleksu. Korzystając z unikalnej możliwości obserwacji żubrów działania edukacyjne skoncentrowane będą przede wszystkim na przybliżeniu wiedzy o tym gatunku, jego biologii i ochronie.

Budowa zagrody jest też wpisana w strategię ochrony żubra. Odtworzony po I wojnie światowej z kilkunastu pozostałych przy życiu osobników gatunek jest mało odporny na różnego typu zagrożenia.

Wiąże się to z małym zróżnicowaniem jego puli genetycznej. Tworzenie niewielkich, odrębnych populacji żyjących w zamkniętych ośrodkach może mieć duże znaczenie np. w przypadku wybuchu epidemii w stadach żyjących na wolności.

Trwający pierwszy etap budowy zakończy się w II połowie 2020 roku. Za środki pochodzące z Funduszu Leśnego oraz funduszy unijnych wybudowana zostanie znaczna część ciągów pieszych oraz ogrodzenia wewnętrzne oddzielające zwiedzających od żubrów.

Powstanie też jedna z dwóch zaprojektowanych wież widokowych, kładka umożliwiająca żubrom przejście pod ciągiem pieszym do wybudowanego już dla nich paśnika z cielętnikiem i wodopoju, zagroda kwarantannowa z odłownią oraz stodoła.

Prawdopodobnie już wkrótce, równolegle do trwającej budowy, ruszy jej II etap. Będzie to możliwe dzięki pozyskaniu kolejnej puli środków. Wkrótce osiągniemy stan umożliwiający funkcjonowanie zagrody w podstawowym zakresie jednak do wybudowania jej w pełnym, zaplanowanym kształcie: z zapleczem usługowym, edukacyjnym i naukowym pozostanie jeszcze długa droga… Warto poczekać

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna