Przedstawiciele Konfederacji Lewiatan przesłali do obu kandydatów na urząd prezydenta pięć pytań, które najczęściej powtarzały się w ankiecie, która z kolei została przeprowadzona wśród przedsiębiorców, członków Konfederacji. Odpowiedź uzyskano tylko od sztabu Rafała Trzaskowskiego.
Poniżej pięć pytań i odpowiedzi na nie Rafała Trzaskowskiego:
Czy ustawa zmieniająca warunki prowadzenia działalności gospodarczej musi mieć zachowane vacatio legis umożliwiające jej wdrożenie, nie krótsze niż 3 miesiące. Czy będzie Pan tego wymagał przed podpisaniem ustaw?
- Długość vacatio legis powinna być uzależniona od charakteru i treści ustawy. Co do zasady, vacatio legis powinno umożliwić osobom i podmiotom, których zmiana dotyczy, przygotowanie się do nowych przepisów. Jestem jednak w stanie wyobrazić sobie sytuacje, w których vacatio legis musi być krótsze – np. dla ustaw będących częścią działań antykryzysowych.
Czy podpisze Pan ustawy dotyczące warunków prowadzenia działalności gospodarczej, które nie zostały skonsultowane z reprezentatywnymi organizacjami pracodawców?
- Nie. Wielokrotnie mówiłem, że jako prezydent będę podpisywał tylko te ustawy, których skutki są precyzyjnie opisane i które są skonsultowane społecznie, zwłaszcza z tymi, których w największym stopniu dotyczą. Ustawy, które dotyczą warunków prowadzenia działalności gospodarczej, muszą być przedyskutowane z organizacjami pracodawców oraz ze stroną społeczną.
Nawet w przypadku “pilnych” ustaw, takich jak tzw. tarcze antykryzysowe, organizacja takich konsultacji jest możliwa i konieczna.
Czy Polska powinna poprzeć unijne cele związane z ochroną klimatu, zielonym ładem, bezemisyjną lub nisko emisyjną gospodarką i zobowiązać się do osiągnięcia neutralności klimatycznej gospodarki do 2050 r.?
- Zdecydowanie tak. Groźne zmiany klimatyczne są faktem, także w Polsce zaczynamy doświadczać już ich skutków. I tak jak inne kraje Unii Europejskiej, musimy włączyć się w globalne działania powstrzymujące klimatyczną katastrofę. Dlatego proponuję: przyjmijmy Zielony Ład dla Polski.
Od węgla w gospodarstwach domowych odejdźmy do 2030 a w elektroenergetyce - do 2040. W 2050 roku powinniśmy osiągnąć klimatyczną neutralność gospodarki do 2050 roku.
To ambitny projekt i wymagający transformacji polskiej gospodarki – ale jeśli przyjmiemy Zielony Ład, dostaniemy fundusze europejskie na przeprowadzenie zmian.
Skarb Państwa powinien angażować się w przedsięwzięcia gospodarcze (jako właściciel firm):
- w jak największym stopniu, bo najlepiej będzie realizował cele gospodarcze Polski
- w ograniczonym stopniu, w ramach strategicznych obszarów tj. infrastruktura, bezpieczeństwo, system finansowy
- w jak najmniejszym stopniu, tylko wtedy gdy prywatny kapitał nie dostarcza niezbędnych produktów lub usług
- d. w ogóle nie powinien się angażować
Proszę wpisać jaki Pana zdaniem powinien być poziom wydatków państwa (% PKB) na poszczególne obszary jego działania:
- Zdrowie co najmniej 6 % PKB
- Edukacja > 5 % PKB
- Nauka i szkolnictwo wyższe >2,5 % PKB
- Kultura i sztuka > 1% PKB
- Zabezpieczenie społeczne i pomoc społeczna >17% PKB
- Rynek pracy (wydatki na usługi i środki rynku pracy) > 0,5% PKB
- Środowisko > 0,8 % PKB
- Infrastruktura > 2,1 % PKB
- Wymiar sprawiedliwości (liczony razem z bezpieczeństwem wewnętrznym!) – co najmniej 2,1% PKB
Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?