Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzoda chlewna drożeje. Mięso i wędliny też będą droższe, firmy już podnoszą ceny

(k)
W Europie zaczyna brakować mięsa wieprzowego
W Europie zaczyna brakować mięsa wieprzowego Polska Press
Ceny mięsa wieprzowego od kilku tygodni idą w górę i nic nie wskazuje na to, by ta tendencja miała się zmienić. Producenci wędlin muszą się do nich dostosować i tworzą nowe cenniki. Będzie drożej!

Wzrost cen żywca trwa już od kilku tygodni. Ma to związek z faktem, że w Europie zaczyna brakować mięsa wieprzowego. Sytuację wywołały problemy z pogłowiem w Chinach. W związku z ASF tamtejsi hodowcy musieli wytrzebić znaczną część świń, a w celu uzupełnienia niedoboru Chiny rozpoczęły z kolei skup mięsa z krajów europejskich jak Hiszpania czy Niemcy. W efekcie europejska wieprzowina podrożała.

- W ciągu ostatniego miesiąca ceny żywca w Polsce zwiększyły się diametralnie – potwierdzają przedstawiciele firmy Agro-Handel, która prowadzi m. in. ubój żywca wieprzowego. – Jeszcze w marcu za jednego tucznika rolnik otrzymywał ok. 500 zł, obecnie – nawet 730.

Sytuacja jest więc korzystna dla rolników, ale niekoniecznie dla zakładów i konsumentów. Ci ostatni za szynkę zapłacą bowiem ponad 20 proc. więcej, a za boczek ok. 10 proc. Także łopatka i schab będą o 20 proc. droższe.

- Ceny idą w górę lawinowo, z tygodnia na tydzień kupujemy coraz droższe mięso. Skala jest tak duża, że jako producent wędlin musimy podnieść ceny produkowanych wyrobów – nie kryje Zdzisław Kunicki, prezes zakładów mięsnych ZMB Białystok. – Tworzymy nowe cenniki, wyższe o kilkanaście procent.

W gorszej sytuacji są zakłady, które mają podpisane długoterminowe umowy na dostawę produktów do sieci handlowych. Kupują mięso drożej, ale wędliny sprzedają według ustalonych wcześniej cen.

Czytaj też: Po paru lepszych miesiącach cena mleka znowu zaczęła spadać

W ocenie przedstawicieli Agro-Handlu, w najbliższej przyszłości konsumenci nie mają się co spodziewać obniżek. Chiny prowadzą rozmowy dotyczące kolejnych transz zamówień. Jeśli do nich dojdzie, ceny mogą znów wzrosnąć.

- Nie jest wykluczone, że także drób zacznie drożeć. Producenci drobiu mogą zechcieć skorzystać z sytuacji na rynku wieprzowiny i zrealizować większe zyski – przypuszcza prezes zakładów mięsnych ZMB Białystok.

Witold Choiński: Jakość hodowli poszła bardzo do przodu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna