MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trzy obiekty zostały wpisane do rejestru zabytków nieruchomych województwa podlaskiego [zdjęcia]

PZA
Trzy obiekty ze wsi Dubiny: kaplica rodziny Bazylewskich, cmentarz prawosławny rodziny Bazylewskich i ogrodzenie cmentarza zostały wpisane do rejestru zabytków nieruchomych województwa podlaskiego.

Wojewódzki Konserwator Zabytków w Białymstoku wpisał do rejestru trzy nowe obiekty. Wszystkie znajdują się we wsi Dubiny koło Hajnówki.

Najciekawsza z nich to kaplica (obecnie pw. św. Tomasza) przy linii kolejowej Hajnówka - Cisówka, na uboczu wsi. Została ona zbudowana w 1898 r. jako grobowiec rodzinny księdza Parteniusza Bazylewskiego, długoletniego proboszcza parafii w Dubinach, z inicjatywy i fundacji jego dzieci. Jest to jedyna w regionie kaplica wzniesiona dla rodziny prawosławnego duchownego, która już od chwili powstania była miejscem kultu. W 1940 r. kaplica została zdewastowana przez wojska radzieckie. Urządzono w niej magazyn wojskowy. W 1945 r. odnowiono ją.

Na szczególną uwagę zasługuje także jedyny na terenie parafii wykonany z czarnego marmuru nagrobek Parwienija Parwieniewicza Bazylewskiego z 1910 r. Nagrobek Julianii Jakowlewnej Bazylewskiej został wykonany z betonu w formie obelisku, natomiast nagrobek Rozalii Trusvic odlany z żeliwa ustawiony na granitowej podstawie, oba zwieńczone żeliwnymi krzyżami. Takie formy nagrobków były rzadkością na terenie parafii dubińskiej.

Pożar w bloku przy ul. Mickiewicza w Narwi

Narew. Pożar w bloku. Trzy osoby uciekły na balkon (zdjęcia)

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Białymstoku informuje, że kaplicę, cmentarz i ogrodzenie wpisuje się do rejestru zabytków ze względu na ich wartości historyczne o zasięgu lokalnym - są autentycznym, materialnym dokumentem świadczącym o historii prawosławnej parafii w Dubinach. Kaplicę rodziny Bazylewskich objęto ponadto ochroną ze względu na zachowane wartości artystyczne zawarte w bryle budynku.

Niestety dubińskie zabytki w tej chwili nie należą do szczególnie zadbanych. W murze kaplicy Bazylewskich pojawiają się spękania, są ubytki cegieł. Także nagrobki zasłużonej rodziny niszczeją. Przyczyniają się do tego chociażby pokrywające je mchy i porosty. Na uporządkowanie zasługiwałoby kwartał cmentarza, na którym się znajdują.

Policjanci razem z funkcjonariuszami Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej i żołnierzami Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej strzegą zamkniętych dróg prowadzących przez granicę z Litwą i Białorusią.

Koronawirus. Podlascy terytorialsi włączyli się do akcji wal...

Obecnie najważniejszym zabytkiem Dubin jest murowana cerkiew prawosławna pod wezwaniem Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy z 1872 r. Dubiny powstały w 1639 r. jako wieś królewska ekonomii brzeskiej. W 1921 r. zamieszkiwały je 578 osoby. 531 osób deklarowała wówczas wyznanie prawosławne. Pod względem narodowościowym większość mieszkańców (526 osób) była Białorusinami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna