Tu dbają o rolników

Barbara Kociakowska
Krzysztof Banach jest zadowolony ze współpracy z OSM Piątnica i nie obawia się inwestować
Krzysztof Banach jest zadowolony ze współpracy z OSM Piątnica i nie obawia się inwestować
Udostępnij:
Nie wszyscy rolnicy odczuwają skutki kryzysu na rynku mleka. Dostawcy OSM Piątnica otrzymują średnio 1,40 zł za litr. Jest to najwyższa cena w kraju.

Okiem dostawcy Krzysztof Banach

Okiem dostawcy Krzysztof Banach

Kończę właśnie poważną inwestycję - budowę hali udojowej z karuzelą udojową na 28 krów. Pomimo tego, że sytuacja na rynku mleka nie jest ciekawa, nie bałem się inwestować. Bo dostawcy Piątnicy jej nie odczuwają. Za litr mleka otrzymuję 1,4 zł. I nie obawiam się, że cena ta może ulec zmianie, że nasza spółdzielnia będzie płacić nam mniej za mleko.

Od ośmiu lat płacimy rolnikom za dostarczane mleko najwięcej w kraju - mówi Zbigniew Kalinowski, prezes OSM Piątnica.

Bo, jak podkreśla, głównym celem spółdzielni powinno być właśnie zapewnienie jej członkom jak najlepszej ceny skupu.
- A my możemy, pomimo kryzysu w branży, zaoferować dostawcom wysoką cenę, bo nie wytwarzamy produktów, które są podatne na wahania koniunktury światowej i europejskiej - dodaje.

Spółdzielnie, które produkują dużo mleka w proszku, serów twardych najbardziej odczuwają kryzys na rynku mleka. Musiały już niejednokrotnie obniżać cenę skupu. A OSM Piątnica tylko raz zrobiła nieznaczną korektę w cenniku.

Zwycięzca nietypowego rankingu

Piątnicka mleczarnia wygrała II edycję Rankingu Spółdzielni Mleczarskich, ogłoszonego podczas Forum Spółdzielczości Mleczarskiej na koniec września. Właśnie cena płacona dostawcom za mleko była jednym z kryteriów rankingu. Oprócz ceny skupu mleka była brana pod uwagę efektywność finansowa, satysfakcja klientów, kapitał ludzki i organizacyjny.

Jakie inne atuty ma piątnicka spółdzielnia? Stara się także w sposób rozsądny gospodarować finansami. Inwestycje realizuje z własnych i unijnych funduszy (z Sektorowego Programu Operacyjnego wykorzystała maksymalny limit, czyli 20 mln zł). Z kredytów bankowych korzysta w nieznacznym stopniu, nie musi więc płacić wysokich odsetek.

Fuzja musi poczekać

To, że OSM Piątnica nie obniża ceny mleka w skupie, nie oznacza, że w ogóle nie odczuwa skutków kryzysu na rynku mleka. Z tego właśnie powodu rada nadzorcza zdecydowała, że należy wstrzymać przygotowywaną fuzję ze spółdzielnią mleczarską Kurpie w Baranowie. Dlaczego? M.in. z tego powodu, że by zrównać cennik, trzeba byłoby płacić dostawcom Kurpi za każdy litr mleka o 30 gr więcej. A spółdzielnia musi dbać przede wszystkim o interesy swoich dotychczasowych członków. Według wcześniejszych planów mleczarnia z Piątnicy miała zainwestować tam 50 mln zł.
Dzienny skup mleka w OSM Piątnica wynosi 420 tys. litrów. W ciągu tego roku powinna skupić 140 mln l.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie