MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tu Północ II, nie chamowo!

Wojtek Mierzwiński [email protected]
- To cudowne miejsce. Jest tu cicho, spokojnie, mamy jeziorko. Ełczanie z innych osiedli mogą nam pozazdrościć - mówi Jan Kamjanowski.
- To cudowne miejsce. Jest tu cicho, spokojnie, mamy jeziorko. Ełczanie z innych osiedli mogą nam pozazdrościć - mówi Jan Kamjanowski. W. Mierzwiński
Ełk. Ełczanie z niemal sześciotysięcznego osiedla Północ II wstydzą się potocznej nazwy tego zakątka. - Diabli mnie biorą, kiedy słyszę, jak ktoś tłumaczy, że mieszka na chamowie, nad bajorkiem. Nad bajorkiem to mieszkał filmowy Szrek, a tu żadnych chamów wcale nie ma - denerwuje się Anna Bielawska.

Ładniej o tej okolicy!
Bajorko to potoczna nazwa akwenu w środku osiedla. Bajora nie przypomina. Łatkę "chamowo" na początku lat osiemdziesiątych przylepili osiedlu ełczanie z centrum miasta. Dlatego, że większość mieszkańców Północy II przeprowadziła się tu ze wsi.
- Ja zawsze podkreślam, że mieszkam nad jeziorkiem i nie na chamowie, lecz na Północy II. Innych poprawiam, żeby się ładniej wyrażali o tej okolicy. Przecież to piękne i spokojne osiedle, nie ma tu chamów. Nie zamieniłbym tego miejsca na żadne inne - argumentuje Jan Kamjanowski.

Podobnego zdania jest także Dariusz Wasilewski, rzecznik Spółdzielni Mieszkaniowej Świt w Ełku, która postawiła tu niemal wszystkie budynki.
- To z pewnością krzywdząca etykieta. Poza tym ci, co ją wymyślili, sami pochodzą w większości ze wsi. Tyle, że się wcześniej sprowadzili do Ełku. Zaznaczam że bardzo często osoby, które pochodzą z obszarów wiejskich są lepiej wychowane niż ludność z miasta, więc nazywanie osiedla "chamowem" jest krzywdzące - uważa Dariusz Wasilewski. - Z tą nazwą na szczęście coraz rzadziej się spotykamy, choć przyznam, że kilka lat temu w naszej spółdzielni wisiało czyjeś ogłoszenie z napisem: "wynajmę mieszkanie na chamowie". Wstyd!

Tajemnica jeziorka
Postanowiliśmy sprawdzić dokładnie historię terenów, gdzie dziś leży Północ II. Okazuje się, że akwen, potocznie nazywany przez niektórych bajorkiem był zaraz po wojnie trzy razy większy niż obecnie!
- Są podejrzenia, że to jezioro miało kiedyś nazwę. Nasi urzędnicy przewertowali stare mapy w archiwum, ale nazwy nie znaleźli. Co nie znaczy, że kiedyś jej nie było - zaznacza Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku.
- Nazwijmy więc to jezioro - proponuje Jan Kamjanowski.
Pomysł szybko podchwycił prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz. - Świetna myśl, może Jezioro Ełckie Małe, albo Północne, niech zdecydują o tym sami ełczanie.
- To ciekawe. Zobaczymy, czy da radę nanieść tę nazwę na mapy - zastanawia się Dariusz Wasilewski. Do tematu wrócimy.

Północ II
Pierwszym budynkiem, który wyrósł na osiedlu Północ II był blok przy ulicy Warszawskiej 5. Został oddany do użytku w 1978 roku. Zaraz po nim został wybudowany blok przy ulicy Warszawskiej 2. Niespełna 5 lat później przy ulicy Sikorskiego i Warszawskiej wyrosły pierwsze osiedlowe wieżowce. Ostatnie mieszkania powstały przy ulicy Sikorskiego 1. Według szacunków Spółdzielni Mieszkaniowej Świt w Ełku, na osiedlu Północ II mieszka około 5300 osób. Własnością spółdzielni jest także akwen, który znajduje się w sercu osiedla Północ II. Obecnie w tej części Ełku jest 65 budynków, w tym 32 mieszkalne, 29 domków jednorodzinnych oraz 351 garaży.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna