Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tu przed wojną też mieszkali Żydzi

Krystyna Kościewicz
Hajnówka, ulica Wierobieja, 1938 rok
Hajnówka, ulica Wierobieja, 1938 rok hajnowka.pl
Druga wojna światowa pochłonęła życie tysięcy Żydów zamieszkujących nasze województwo. Przeżyli nieliczni. Np. z Hajnówki uratowało się pięciu Żydów, z Kleszczel i Bielska Podlaskiego - po czterech.

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Hajnówce, o Holocauście w naszym regionie opowiadała Joanna Sapieżyńska, nauczycielka miejscowego ZSZ, realizatorka ciekawych projektów historycznych z młodzieżą.
Szacuje się, iż w gettach w naszym województwie było zamkniętych około 100 tys. Żydów. Niestety, dokumentacja jest uboga. Najwięcej materiałów dotyczy Białegostoku. Z Kleszczel, czy Bielska Podlaskiego są pojedyncze wspomnienia i nieliczne fotografie.

Na naszych terenach getta zaczęły powstawać po agresji Niemiec na Związek Radziecki, 22 czerwca 1941 r. W prezentacji Joanna Sapieżyńska zamieściła wszystkie z naszych okolic.

Getto w Narwi zostało utworzone we wrześniu 1941 r., funkcjonowało do 2 listopada 1942 r. Więziło około 600 Żydów.

- Dane są szacunkowe, tak do końca nie wiadomo, czy było tyle, mniej, czy więcej - tłumaczy Joanna Sapieżyńska. - Likwidacja getta łączyła się z wywiezieniem Żydów do Bielska Podlaskiego, a następnie ich zagładą w obozie w Treblince, w sierpniu 1943 r. Jeśli oglądamy stare kroniki filmowe, widząc getto warszawskie, mamy wyobrażenie wszystkich, jakie powstawały na ziemiach polskich. Ale jak widzimy na zdjęciu z Sie-miatycz, wygląd tego getta jest zupełnie inny. Drewniane domy, kilka ulic otoczonych drutem kolczastym. Nie ma muru.

Na terenie getta w Bielsku, była również niewielka grupa Żydów z Hajnówki, większość z nich, w sierpniu 1941 r. została przewieziona do getta w Prużanach. Do Bielska Podlaskiego przewożono również Żydów z Orli, Bociek, Brańska, Narwi.

- Getto w Kleszczelach utworzono w maju 1942 roku. Obejmowało około 30 domów, w których znajdowało się blisko tysiąc Żydów, w tym niewielka grupa z Milejczyc i Nurca - opowiada Joanna Sapieżyńska. - Likwidacja getta kleszczelewskiego trwała od 1 do 6 listopada 1942 r. Żydów deportowano do Prużan i Białegostoku. Stamtąd była tylko jedna droga - Treblinka, ewentualnie Oświęcim. Według wspomnień ocalałego z getta w Kleszczelach Bursztajna Simche, do wiosny 1942 r. Żydzi mieszkali w swoich domach, ale każdy ich dom był oznaczony znakiem hańby. Pracowali przy robotach miejskich i na stacji Czeremcha. 6 listopada 1942 roku zostali wywiezieni transportem do Białegostoku i do Treblinki.

Z Hajnówki nie ma żadnych zdjęć. Szacuje się, iż przed wojną mieszkało tu około 600 Żydów. Najwięcej było ich w Narewce, zostali wywiezieni do getta w Narwi. Wiadomo, że z pięciu ocalałych, jeden z hajnowskich Żydów jest w Izraelu, a pozostali najprawdopodobniej w USA.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna