Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tu są szczątki założyciela miasta. Zobacz unikatowe [ZDJĘCIA]

Katarzyna Ostrowska [email protected]
W lutym przyszłego roku powinniśmy się dowiedzieć kto jest pochowany w szczuczyńskiej krypcie
W lutym przyszłego roku powinniśmy się dowiedzieć kto jest pochowany w szczuczyńskiej krypcie
Krypty przyciągną turystów.

Wszystko wskazuje na to, że już w lutym przyszłego roku zostanie przeprowadzony pierwszy etap badań w krypcie kościoła Najświętszej Maryi Panny w Szczuczynie.

Prace wykonane na tym etapie dostarczą informacji o lokalnym społeczeństwie oraz rozwoju kultury materialnej. Uczestnicy będą wykonywali prace o charakterze inwentaryzacyjno-porządkowym. Spróbują zliczyć wszystkie zgromadzone trumny oraz dowiedzieć się, kto jest w nich pochowany.

Na dzień dzisiejszy wiadomo tylko tyle, że w krypcie złożone są szczątki m.in.: Stanisława Augusta Szczuki, założyciela Szczuczyna oraz mnichów.

Dodatkowo zostaną przeprowadzone badania powierzchniowe, a trumny wymierzone i opisane. Pierwszy etap badań ma potrwać około tygodnia.

Wyjątkowy zbiór tkanin
Zachowała się większość wspaniałych ubiorów, które nosiła lokalna szlachta: jedwabne i aksamitne żupany, kontusze i nakrycia głowy, tkane złotem pasy kontuszowe oraz wykwintne ubiory wytwarzane na wzór francuski. Oprócz tego, znajdują się też tam elementy lniane oraz wełniane, których do tej pory nie udało się znaleźć w badaniach archeologicznych.

- Wartościowe jest to, że szaty, w których pochowani zostali zmarli, są w naprawdę dobrym stanie - mówi Tomasz Dudziński, dyrektor Grajewskiej Izby Historycznej. - Jest to jeden z lepszych zbiorów osiemnastowiecznych szat.

W Instytucie Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu od wielu lat prowadzone są badania krypt kościelnych na terenie naszego kraju. Badania w szczuczyńskim kościele społecznie poprowadzić ma dr Małgorzata Grupa z UMK w Toruniu przy pomocy studentów.

- Zawsze interesowała mnie lokalna historia - mówi Sylwia Wojsław z Grajewa, studentka V rok archeologii, która pisze pracę magisterską na temat pochówków szlacheckich w krypcie szczuczyńskiego kościoła.

- Kiedy dowiedziałam się o istnieniu krypty w kościele w Szczuczynie, postanowiłam sprawdzić, jakie kryją się w niej tajemnice - wyjaśnia.

Jak mówi sama zainteresowana, ważne jest, aby zabezpieczyć znaleziska stosunkowo szybko. Wszystko z uwagi na zmieniający się tam aktualnie mikroklimat, z którego powodu mogą one ulec utlenieniu i zniszczeniu.

Krypty przyciągną turystów
Interesujące wyniki badań mogą być doskonałą promocją dla samego Szczuczyna. Krypty są dziedzictwem narodowym wysokiej rangi i zasługują na dobrą ekspozycję.

- Najlepszym rozwiązaniem byłoby stworzenie muzeum poświęconego miejscowej, jakże bogatej historii. Takie miejsca przyciągają rzesze turystów z całej Polski - uważa Sylwia Wojsław.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna