Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tu studiuje 700 osób. Żaków będzie dwa razy tyle

Paweł Tomkiewicz [email protected]
– Studiowanie w Ełku ma dużo zalet. Zajęcia prowadzone są w małych grupach, mamy świetną kadrę – przekonują (od prawej) Elżbieta Wiśniewska, Emilia Konopka i Justyna Niebrzydowska.
– Studiowanie w Ełku ma dużo zalet. Zajęcia prowadzone są w małych grupach, mamy świetną kadrę – przekonują (od prawej) Elżbieta Wiśniewska, Emilia Konopka i Justyna Niebrzydowska.
Spośród wszystkich zamiejscowych ośrodków uczelni, a mieliśmy ich siedem, zostawiamy tylko jeden, w Ełku - mówi prof. Józef Górniewicz, rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Takie zmiany wymusza nowa ustawa o szkolnictwie wyższym. Jak zapewniają władze uczelni, ełccy studenci mogą być spokojni.

Stawiamy na wschód

W Zamiejscowym Ośrodku Dydaktycznym UWM w Ełku studiuje ok. 700 osób. Zajmują oni trzy budynki po dawnych koszarach przy ul. Kościuszki.

Zgodnie z nowymi przepisami uczelnie wyższe muszą zlikwidować wszystkie ośrodki dydaktyczne. Jedynym wyjściem z tej sytuacji jest przekształcenie ich w wydział zamiejscowy albo filię.

- W Ełku najpierw powstanie zamiejscowy wydział i da on podstawy akademickie do funkcjonowania przyszłej filii uniwersytetu - przybliża plany rektor uczelni.

Wówczas ełcki ośrodek akademicki zyska na znaczeniu. Zgodnie z planami UWM studiować w nim będzie nawet 1,5 tys. osób.

- Przez filię uniwersytetu w Ełku chcemy otworzyć się na studentów z Litwy, Łotwy, Estonii i Białorusi - wyjaśnia prof. Górniewicz.

Z takich planów cieszą się ełccy studenci. - To bardzo dobrze. Będzie więcej kierunków, więcej studentów. Są tu bardzo dobre warunki do studiowania i szkoda, żeby te mury stały puste - przyznaje
Anna, studentka z Ełku.

Walczymy o pielęgniarstwo

Powstanie w Ełku filii UWM oznacza też otwieranie nowych kierunków. Zgodnie z planami uczelni, oprócz dotychczasowych kierunków w Ełku studenci będą mieli możliwość rozpoczęcia nauki na mechatronice i pielęgniarstwie.

Z otwarciem pierwszego z nich nie powinno być żadnych problemów. Żeby natomiast powstało pielęgniarstwo, potrzebna jest zgoda Ministerstwa Zdrowia. Oprócz władz uczelni o poparcie takiego wniosku wystąpili też lokalni parlamentarzyści i władze miasta.

- Pielęgniarstwo w Ełku jest potrzebne. Na wschodzie województwa nie ma żadnej szkoły, która prowadzi kształcenie na tym kierunku - przekonuje rektor UWM.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna