MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tu żył ksiądz Jerzy... Fundacja "Dobro" przekazała ziemię pod budowę muzeum w Okopach

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
Mateusz Duchnowski (UMWP)
W Okopach przekazano ziemię pod budowę Muzeum Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki. To kolejny krok do utworzenia miejsca upamiętniającego legendarnego kapelana „Solidarności”, zamordowanego w 1984 roku przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Uroczyste przekazanie parceli pod budowę obiektu odbyło się w środę, 7 września, w rodzinnej wsi ks. Jerzego – Okopach.

– Tutaj, na tej ziemi, urodził się ks. Jerzy Popiełuszko, który jest już błogosławionym i tutaj powstanie muzeum jego pamięci. Urodził się w rodzinie gospodarskiej i na jego postawę życiową miała wpływ rodzina, kościół parafialny, ale przede wszystkim jego matka – mówiła Wiesława Burnos, członek zarządu województwa podlaskiego. ­

Założona przez rodzinę ks. Jerzego Fundacja „Dobro” przekazała grunty pod budowę Muzeum Podlaskiemu. To właśnie instytucja kultury samorządu województwa jest odpowiedzialna za utworzenie Muzeum Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki. Będzie ono ósmym oddziałem Muzeum Podlaskiego.

Dr Piotr Szpanowski, zastępca dyrektora Departamentu Kulturowego w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przypomniał, że Muzeum Podlaskie jest współprowadzone przez samorząd województwa i resort kultury, a tym samym resort będzie również współfinansować działalność oddziału w Okopach.

– Tutaj powstanie wspaniałe muzeum, które będzie upamiętniać osobę bardzo zasłużoną dla historii Polski i wszyscy mamy nadzieję, że odwiedzać to miejsce będą rzesze ludzi zainteresowanych dziełem życia ks. Jerzego – mówił przedstawiciel ministra kultury i poinformował, że MKiDN będzie też współfinansowało budowę placówki.

Za darowiznę terenu na rzecz Muzeum Podlaskiego dziękował fundacji „Dobro” dyrektor Waldemar Wilczewski. Zaznaczył, że jego ambicją jest, aby powstało miejsce wyjątkowe, które idee ks. Jerzego będzie przekazywać kolejnym pokoleniom. Dodał również, że wśród wielu pomników, miejsc pamięci i innych form wyrazu hołdu składanego ks. Jerzemu, muzeum w Okopach będzie szczególne.

– Muzeum w miejscu urodzenia to jest coś wyjątkowego. Tu się kształtował, tu się bawił, to miejsce i jego mieszkańcy go kształtowali. I chcemy przekazać klimat tego miejsca, tej krainy – mówił.

Waldemar Wilczewski informował, że obecnie, oprócz prac związanych z przygotowaniem do budowy, gromadzone są pamiątki, które będą stanowić zbiory muzealne.

Z inicjatywą powołania muzeum poświęconego ks. Popiełuszce kilka lat temu wyszła fundacja „Dobro”.

– Świadomość, że o miejscu urodzenia i dorastania księdza Jerzego niewielu słyszało, dotarła do mnie w 70. rocznicę jego urodzin. I od tamtego momentu idea, aby świat poznał jego rodzinną wieś – to gdzie biegał, bawił się, gdzie był uśmiechnięty – zaczęła się rozwijać – mówił Marek Popiełuszko, bratanek księdza i prezes fundacji „Dobro”.

Pomysłem zainteresowali się marszałek Artur Kosicki i minister kultury Piotr Gliński. W 2020 r. został podpisany list intencyjny w sprawie utworzenia muzeum, a już rok później zaprezentowano jego koncepcję architektoniczną autorstwa Mirosława Nizio. Kolejnym krokiem było podpisanie w lipcu br. porozumienia w sprawie utworzenia Muzeum Pamięci Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki. Jego budowa ma być zakończona w ciągu trzech lat. Fundacja „Dobro” zamierza też uruchomić społeczną zbiórkę pieniędzy na dofinansowanie przedsięwzięcia.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko urodził się w Okopach koło Suchowoli 14 września 1947 r. Był synem Marianny i Władysława, którzy prowadzili tam gospodarstwo rolne. Od 1954 r. uczył się w szkole w Suchowoli, w miejscowym kościele był ministrantem. W latach 1961-65 uczył się w suchowolskim liceum ogólnokształcącym. Tu zdał maturę, a potem wstąpił do Metropolitalnego Seminarium Duchownego pw. św. Jana Chrzciciela w Warszawie.
Po powstaniu Solidarności ks. Popiełuszko stał się jej duchowym przywódcą, był duszpasterzem krajowym ludzi pracy, a także służby zdrowia. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r. był systematycznie nękany i inwigilowany przez milicję i Służbę Bezpieczeństwa. Został zamordowany jesienią 1984 r. Uroczystość beatyfikacji ks. Popiełuszki odbyła się w 2010 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tu żył ksiądz Jerzy... Fundacja "Dobro" przekazała ziemię pod budowę muzeum w Okopach - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna