Tur wciąż walczy o awans do „ósemki”.

Z. Turowski
Turowi zostały już tylko dwa mecze sezonu zasadniczego. W Bielsku (28.02) gramy ze Shmoolkami

Koszykarze Tura wygrali w środę na własnym parkiecie z Polonią Warszawa 81:61, ale w sobotę nie sprostali w Lublinie tamtejszemu AZS-owi i polegli 57:92.

Na dwie kolejki przed zakończeniem rundy zasadniczej rozgrywek Tur zajmuje IX miejsce i ma już niewielkie szanse na awans do czołowej ósemki, która powalczy o mistrzostwo II ligi. Zespołom z miejsc 9-12 będzie przysługiwała gra o prawo walki w barażach o pozostanie na tym szczeblu rozgrywkowym.

Środowy rywal bielszczan - Polonia Warszawa - to zasłużony klub dla polskiego basketu, ale w tym sezonie jej skład stanowią bardzo młodzi koszykarze, walczący w większości także w juniorskich Mistrzostwach Polski. W Bielsku najlepiej w drużynie gości zaprezentował się najstarszy z nich - 22-letni Daniel Nieporęcki, który zdobył aż 23 punkty. Warszawianie przez kilka minut prowadzili nawet w meczu z Turem, ale celny rzut z polowy boiska Łukasza Kuczyńskiego odebrał im sporo animuszu i od stanu 13:13 Tur zaczął wychodzić na prowadzenie.

W drugiej kwarcie kilka zgrabnych akcji rozegrali nowi w bielskim zespole Sylwester Kus i Patryk Bajtus, w trzeciej kilkoma asystami popisał się Mateusz Bębeniec, a cały mecz zakończyli dwiema efektownymi akcjami w duecie wychowankowie Tura Kordian Jóźwiuk i Ruben Andrzejczuk. Ostatecznie bielszczanie wygrali z rywalami ze stolicy dwudziestoma punktami.

Znacznie trudniejszym przeciwnikiem był w sobotę AZS Lublin. Tur dobrze zaczął mecz: z dystansu trafili starszy Bębeniec i Kuczyński, dwa punktu dołożył Bajtus i było 8:4 dla naszych. Chwilę później Kuczyński podwyższył na 10:5, a gdy lublinianie odpowiedzieli kilkoma trafieniami, to za zdobywanie punktów wziął się Zabielski. Kibice AZS-u przecierali oczy ze zdumienia, gdy tablica wyników pokazywała 24:15 dla Tura po kolejnym trafieniu z dystansu Mateusza Bębeńca.

Niestety, w drugiej kwarcie lublinianie złapali wiatr w żagle i zaczęli powoli budować swoją przewagę. W ich zespole błyszczał najlepszy zawodnik II ligi (obok Kuczyńskiego) - Rafał Król oraz powracający do gry były koszykarz m.in. Żubrów Białystok - Piotr Jagoda. Najboleśniejsza dla Tura była trzecia kwarta wygrana przez gospodarzy aż 25:8, po której nasz zespół nie był w stanie się podnieść i wrócić do walki o zwycięstwo.

Teraz Turowi pozostały już tylko dwa mecze sezonu zasadniczego: w niedzielę (28 lutego) w Bielsku ze Shmoolkami Warszawa oraz 6 marca w Przemyślu z Gimbasketsem. W obu o zwycięstwa nie będzie łatwo, ale jeśli marzymy jeszcze o zakończeniu sezonu zasadniczego w czołowej ósemce (to zapewniłoby nam pewne utrzymanie w II lidze), to nie tylko musimy je odnieść, ale też liczyć na potknięcia któregoś z zespołów nas wyprzedzających: Stali Stalowa Wola lub Startu Lublin, z którymi na dodatek mamy niekorzystny bilans meczów bezpośrednich.