Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tutaj przestaną istnieć sądy. Protesty nic nie dały

(tom)
Krzysztof Adamiak, prezes Sądu Rejonowego w Zambrowie, cieszy się z faktu, że kierowana przez niego placówka nie przestanie istnieć, choć ma wątpliwości dotyczące całej reformy.
Krzysztof Adamiak, prezes Sądu Rejonowego w Zambrowie, cieszy się z faktu, że kierowana przez niego placówka nie przestanie istnieć, choć ma wątpliwości dotyczące całej reformy.
Na nic zdały się protesty samorządowców z Olecka, Augustowa czy Wysokiego Mazowieckiego. Sądy rejonowe w tych miastach przestaną istnieć. Pozostaną jedynie oddziały zamiejscowe.

Ministerstwo sprawiedliwości rozesłało m.in. do Krajowej Rady Sądownictwa oraz sędziowskich stowarzyszeń kolejny projekt zmian na sądowej mapie kraju. Tym razem ma to już być wersja ostateczna. - Były konsultacje zarówno ze środowiskiem sędziowskim, jak i zainteresowanymi samorządami terytorialnymi - mówią przedstawiciele resortu. - Część uwag uwzględniliśmy.

W odniesieniu do naszego regionu najmniej problemów było z Sądem Rejonowym w Sokółce. Bo pierwotnie miał być zlikwidowany. Okazało się jednak, że przyłączenie Sokółki do białostockiej "rejonówki" oznacza konieczność powołania w stolicy regionu jeszcze jednego sądu. Z pomysłu ministerstwo się więc wycofało.

Pozostało natomiast nieugięte w pozostałych kontrowersyjnych kwestiach. Zlikwidowane mają być więc sądy rejonowe w Augustowie, Sejnach, Olecku, Grajewie i Wysokiem Mazowieckiem. Sejny i Olecko mają podlegać pod Suwałki, Grajewo pod Łomżę, Augustów pod Ełk, zaś Wysokie Mazowieckie pod Zambrów.

- Trudno znaleźć odpowiednie słowa do tej decyzji - Jarosław Siekierko, burmistrz Wysokiego Mazowieckiego nie kryje oburzenia. - W pierwotnym projekcie siedziba sądu miała być w naszym mieście, a nie w Zambrowie. Czyżby to była kara za to, że wybory zwykle wygrywa u nas PiS?

Za zmianą siedziby, jak informowaliśmy, optowało kierownictwo Sądu Apelacyjnego w Białymstoku. Argumentem były inwestycje poczynione ostatnio w zambrowskim wymiarze sprawiedliwości.

Krytycznie do projektu podchodzi też Kazimierz Iwanowski, wicestarosta olecki. - Wcześniej chciano nasz sąd przypisać do Ełku - mówi. - Teraz padło na Suwałki, które są przecież w innym województwie. Zupełnie nie rozumiemy, po co ta cała reforma. Sąd w Olecku powinien zostać.

Taką samą opinię, ale odnośnie Augustowa wygłasza miejscowy wicestarosta Jarosław Szlaszyński.
- Pojawił się dobry pomysł przyłączenia do naszego sądu Sejn i Grajewa - przypomina. - Mam nadzieję, że uda się to jeszcze przeforsować.

Rozporządzenie minister ma podpisać w końcu marca. W życie wejdzie w lipcu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna