Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tykocin. Las Łopuchowski. 79. rocznica zagłady Żydów tykocińskich (zdjęcia)

OPRAC.:
Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Tykocin. Las Łopuchowski. 79. rocznica zagłady Żydów tykocińskich
Tykocin. Las Łopuchowski. 79. rocznica zagłady Żydów tykocińskich Cezary Rutkowski
Pamięć blisko 2,5 tys. żydowskich mieszkańców Tykocina zamordowanych przez Niemców w 1941 r. uczczono we wtorek (25.08) w Lesie Łopuchowskim. Oprócz władz na miejscu był też ks. Jarosław Stefaniak, proboszcz parafii p.w. Trójcy Przenajświętszej w Tykocinie

Uroczystości rozpoczęły się w południe w miejscu straceń Żydów tykocińskich w Lesie Łopuchowskim. Znajdują się tam trzy masowe groby Żydów, którzy zostali zamordowani przez hitlerowców 25 i 26 sierpnia 1941 r. W centralnej części miejsca pamięci ustawione są obeliski przypominające o ofiarach tej tragedii. Tam przedstawiciele władz samorządowych, państwowych, środowisk żydowskich i podlaskich instytucji złożyli wieńce i zapalili znicze. Odmówiono też modlitwę za zmarłych.

- Tu spoczywają ofiary, które zostały zamordowane przez hitlerowców ponieważ były wyznania mojżeszowego i tylko dlatego – mówił burmistrz Tykocina Mariusz Dudziński

– O tym co wydarzyło się w tym miejscu 79 lat temu pamiętamy, ale to nigdy nie powinno się wydarzyć. To co jesteśmy winni osobom, które zostały tu rozstrzelane i pogrzebane to pamięć i szacunek –

dodał.

Marek Malinowski podkreślał, że to wydarzenie było jednym z wielu tragicznych przykładów Holocaustu, który w potworny sposób dotknął w latach 1941 – 1944 również społeczność żydowską z terenów przedwojennego województwa białostockiego.

- Ludobójstwo na narodzie żydowskim zasługuje na najwyższe potępienie. Nie było, nie ma, i nie będzie żadnego usprawiedliwienia dla tych zbrodniczych czynów, mających swoje źródło w ideologii nazistowskiej - mówił - Pozostały po niej spalone synagogi, miejsca masowych straceń i upiorna pustka po żydowskich mieszkańcach wielu miejscowości, którzy przecież również tworzyli wspólnotę Polskiego Państwa.

W uroczystościach uczestniczył też proboszcz parafii p.w. Trójcy Przenajświętszej w Tykocinie ks. Jarosław Stefaniak.

- Nie mogło mnie tu dzisiaj z Wami nie być – powiedział.

Apelował też o szacunek i zrozumienie dla drugiego człowieka.

- Dzisiaj w świecie nie może być miejsca na nienawiść względem kogokolwiek –

podkreślał.

Do sierpnia 1941 roku Tykocin był jednym z wielu podlaskich miasteczek, gdzie znaczny odsetek mieszkańców stanowili Żydzi. Ta społeczność zamieszkiwała miasto od 1522 roku, licząc w dniu wybuchu drugiej wojny około 2200 osób. Po napaści Niemiec na Związek Sowiecki i zajęciu Tykocina rozpoczęły się prześladowania, które zakończyły się rozstrzelaniem w pobliskim lesie wszystkich żydowskich mieszkańców miasta i okolic.

Jak informował dr Bogusław Kosel z Muzeum w Tykocinie w trzech masowych grobach w Lesie Łopuchowskim spoczywa blisko 2,5 tys. ludzi, to około 500 rodzin.

Uroczystości zorganizowało Muzeum w Tykocinie oddział Muzeum Podlaskiego w Bialymstoku i Urząd Miasta Tykocin

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna