Jest już projekt renowacji zabytkowego kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej w Tykocinie. - Został on zatwierdzony przez podlaskiego konserwatora zabytków. Nawiązuje do elewacji kościoła z 1771 roku. Zachowała się wierna kopia, który znajduje w bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Natknąłem się na skan dokumentu w archiwach parafialnych oraz źródłach historycznych - wyjaśnia ks. Jarosław Stefaniak, proboszcz parafii w Tykocinie.
Zgodnie z planem inwestycja rozpocznie się pod koniec tego miesiąca. Najpilniejsze jest zabezpieczenie dachu nad nawą główną i wieżyczką.
- Są to bardzo konieczne prace, bo dach jest dziurawy i przecieka. Na polichromiach tworzą się zacieki - mówi proboszcz.
Kolejne ważne prace to wymiana okien. Jak mówi ks. Jarosław Stefaniak, właśnie trwają konsultacje z konserwatorem na temat ich wyglądu. - Wiadomo, że okna będą drewniane i będą one nawiązywały do pierwotnego stylu - tłumaczy.
Zostaną też pomalowane ściany zewnętrzne na jasno.
- Tak nawiążemy do kolorystyki obowiązującej w czasach hetmana Jana Klemensa Branickiego, budowniczego kościoła - zaznacza ksiądz.
Wiadomo, że na żółto zostaną pomalowane pilastry, gzymsy i kolumny. Z kolei biały kolor zyskają płyciny, czyli powierzchnie głębiej wsunięte.
Wszystkie prace mają kosztować 800 tysięcy złotych, w tym 300 tysięcy wyniesie dotacja z ministerstwa kultury. Gmina Tykocin dołożyła 200 tys. złotych do tej inwestycji. Na renowację czeka też wnętrze świątyni. Tykocińska świątynia jest perełką architektoniczną późnego baroku. Jej budowę rozpoczęto w w 1742 roku.
Czytaj e-wydanie »Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?