MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tyle pieniędzy płaci ZUS za śmierć najbliższego członka rodziny. Sprawdź stawki z całej Polski (cennik)

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Tyle pieniędzy wypłaca ZUS za śmierć najbliższego członka rodziny. Sprawdź stawki w poszczególnych miastach
Tyle pieniędzy wypłaca ZUS za śmierć najbliższego członka rodziny. Sprawdź stawki w poszczególnych miastach
Renta rodzinna, po zmarłym członku rodziny, może przysługiwać dzieciom, małżonkom, wnukom, rodzeństwu a nawet rodzicom. Najwyższa w Polsce sięga niemal 14 tys. zł brutto, a najniższa nie przekracza 4,6 tys. zł (brutto). Na 39 oddziałów Zakłądu Ubezpieczeń Społecznych, białostocki mieści się w górnej strefie stawek.

Tyle pieniędzy wypłaca ZUS za śmierć najbliższego członka rodziny. Sprawdź stawki w poszczególnych miastach

Po śmierci bliskiej osoby musimy pamiętać o tym, by nie przepadły świadczenia po zmarłym.Oczywiście, trzeba spełnić szereg warunków, ale świadczenie może zastąpić wypłacane - dotychczas - niższe własne lub może je otrzymać członek rodziny, który do tej pory z ZUS nic nie pobierał.

Stawki poznasz w naszej galerii:

- Wysokość renty rodzinnej zależy od stażu pracy i wynagrodzenia oraz od wysokości składek jakie były odprowadzane za zmarłego. Najniższa renta na Podlasiu wynosi 1 100 zł, a najwyższa jaką wypłaca Oddział ZUS w Białymstoku to 8 905,69 zł zł. W Polsce, najwyższe świadczenia wypłaca Gorzów Wielkopolski. Jeśli do renty rodzinnej uprawnionych jest więcej osób, jest ona dzielona na równe części dla każdej z nich - informuje Katarzyna Krupicka, regionalna rzecznik prasowa podlaskiego ZUS i dodaje: - Dla jednej osoby wysokość renty rodzinnej wynosi 85 proc. świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu, dla dwóch - 90 proc., a dla trzech i więcej uprawnionych - 95 proc.

Do renty rodzinnej mają prawo:

1. Dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione:

  • do ukończenia 16 lat;
  • jeśli się uczą – do ukończenia 25 lat (jeżeli dziecko ukończyło 25 lat na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty przedłużamy do zakończenia tego roku studiów);
  • bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy przed ukończeniem 16 lat lub w przypadku kontynuowania nauki w szkole przed ukończeniem 25 lat.

2. Wnuki i rodzeństwo – przyjęte co najmniej na rok przed śmiercią na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności.

3. Inne dzieci – przyjęte co najmniej na rok przed śmiercią na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności, z wyjątkiem dzieci które były wychowywane i utrzymywane w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka.

4. Małżonek (wdowa lub wdowiec), który do dnia śmierci pozostawał we wspólności małżeńskiej, jeżeli:

  • w chwili śmierci małżonka miał skończone 50 lat lub był niezdolny do pracy; albo
  • wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnionych do renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku, które nie ukończyło 16 lat, a jeśli uczy się w szkole – 18 lat;
  • sprawuje pieczę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy i do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej;
  • ukończył 50 lat lub stał się niezdolny do pracy już po śmierci współmałżonka, lecz nie później niż 5 lat od jego śmierci albo od zaprzestania wychowywania dzieci.

Wdowa/wdowiec, którzy nie spełniają tych warunków i nie mają źródła utrzymania, też mają prawo do renty rodzinnej:
ale tylko przez rok od śmierci współmałżonka
lub w czasie uczestnictwa w zorganizowanym szkoleniu, które kwalifikuje do wykonywania pracy zarobkowej - tylko przez 2 lata od śmierci współmałżonka.

Małżonka lub małżonek rozwiedziony albo wdowa lub wdowiec, którzy w chwili śmierci współmałżonka nie pozostawali z nim we wspólności małżeńskiej, mają prawo do renty rodzinnej, jeżeli (poza spełnieniem warunków ogólnych) mieli w dniu śmierci współmałżonka prawo do alimentów (wyrok lub ugoda sądowa).

Prawo do renty ma także małżonka rozwiedziona lub pozostająca w separacji, jeśli udowodni, że bezpośrednio przed śmiercią współmałżonka otrzymywała od niego alimenty na pdst. porozumienia między rozwiedzionymi/separowanymi (nie dotyczy to mężczyzny).

5. Rodzice, jeżeli:

  • spełniają warunki takie jak dla wdowy/ wdowca (odnośnie wieku, wychowywania dzieci lub niezdolności do pracy);
  • zmarły ubezpieczony (emeryt lub rencista) bezpośrednio przed śmiercią przyczyniał się do ich utrzymania.

Zobacz też:

BiałystokParafia pod wezwaniem św.Wojciecha - 500 złParafia pod wezwaniem Chrystusa Króla - 1000 złZestawienie zawiera średni koszt usług w danej parafii na podstawie danych portalu colaska.pl, gdzie dane oparte są o informacje podawane przez użytkowników.CZYTAJ TEŻ: Za jakie grzechy nie dostaniesz rozgrzeszenia? Zobacz listę;/Ile kosztuje "co łaska" w Podlaskiem? Nawet 1600zł! Sprawdź kościelny cennik;;

Ile kosztuje pogrzeb w Podlaskiem? Cennik usług kościelnych ...

Aby uzyskać prawo do świadczenia, należy złożyć wniosek, osobiście w placówkach ZUS lub przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

- Jeśli osoba pobierająca rentę, osiąga przychód, który podlega obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, świadczenie może zostać zawieszone lub zmniejszone. Gdy przychód przekroczy 130 proc. średniej miesięcznej pensji, renta zostanie zawieszona. Jeżeli zaś przychód przekroczy 70 proc. przeciętnej pensji, ale nie 130 proc., renta zostanie zmniejszona o kwotę przekroczenia, nie więcej jednak niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia - wyjaśnia Katarzyna Krupicka.

Teraz oglądasz: Waszym zdaniem. Na co wydajecie pieniądze?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna