Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tyniewicze Duże. Bociany dostały nowe gniazdo

(ab)
W gospodarstwie w Tyniewiczach Dużych przyrodnicy z PTOP sfinansowali i ustawili słup z platformą dla bocianów białych
W gospodarstwie w Tyniewiczach Dużych przyrodnicy z PTOP sfinansowali i ustawili słup z platformą dla bocianów białych
Przyrodnicy z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków sfinansowali dom bocianom białym.

Nasze gniazdo było bardzo duże, ważyło ponad pół tony - opowiada Barbara Lewczuk, właścicielka posesji w Tyniewiczach Dużych nad Narwią. - Co rok biło się o nie kilka par bocianów. Nie wyobrażam sobie, żeby go nie było.

Niestety, stare drzewo, na którym gniazdo się znajdowało, w listopadzie złamało się. Gniazdo spadło.
- To było dla nas bardzo smutne - opowiada pani Barbara. - Dlatego staraliśmy się o odbudowanie gniazda.
Lewczukowie czują się bardzo związani ze skrzydlatymi mieszkańcami swojego gospodarstwa. Gniazdo bocianów było w ich gospodarstwie już od dwunatu lat. Dwa razy zdarzyło się nawet, że odchowało się w nim aż po pięć młodych - to wyjątkowo dużo.

Gospodarze z Tyniewicz Dużych szukali pomocy w różnych urzędach - prosili o wsparcie w zainstalowaniu nowego gniazda. W końcu postanowiło im pomóc Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Przedwczoraj przyrodnicy z tej organizacji zamontowali w gospodarstwie Lewczuków słup z platformą.
- To nie jest jednostkowy przypadek, mamy ich setki - mówi Adam Zbyryt z PTOP. - Ludzie czują się emocjonalnie związani z bocianami, a nie stać ich na to, aby taką platformę kupić i zainstalować. Akcja ma na celu pokazanie, że jest problem. Chcemy zwrócić uwagę różnych urzędów, żeby się tym zajęły.

To pierwszy przypadek od wielu lat, że PTOP sfinansował tego typu przedsięwzięcie. Koszt instalacji słupa z platformą nie jest mały, jak na jej możliwości - to około 2,5 tysiąca złotych. Organizacja przeznaczyła na to wpłaty z 1 procentu podatków, przekazywanego przez darczyńców. W ciągu roku organizacja jest w stanie sfinansować z własnych funduszy montaż 4-5 platform.

- Chcemy zwrócić uwagę na przemilczanie, niedocenianie tego nierozwiązanego i ogromnego problemu - mówi Zbyryt. - Instytucje z urzędu powołane do ochrony przyrody w naszym województwie zrzucają ten problem na nas. Nie dają nam jednak pieniędzy na ten cel.
Jak dodaje Zybryt, Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków chętnie się zajmie takimi sprawami, potrzebuje jednak funduszy na ten cel.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna