Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tysiąc złotych czyli pensja dla sołtysa. Drugie podejście PSL-u [wideo]

opr. ES
Mariusz Kapała Polska Press, pixabay.com
Choć Sejm odrzucił projekt ustawy o sołtysach i radach sołeckich, partia Władysława Kosiniaka-Kamysza się nie poddaje. Ludowcy chcą tysiąca zotych wynagrodzenia dla sołtysa oraz silnej pozycji i roli rad sołeckich.

PSL postanowił ponownie złożyć projekt ustawy dotyczącej sołectw. Przypomnijmy: za pierwszym razem, za wnioskiem o odrzucenie projektu było 234 osób, przeciw - 201 posłów. Trzech natomast wstrzymało się od głosu.

Tutaj:[b] Tysiąc dla sołtysa? Nie będzie

Ludowcy podkreślają, że należy „dookreślić” rolę sołtysa i pamiętać, że czynności wykonywane przez sołtysów mają charakter zadań publicznych. Stąd należy się im się wynagrodzenie. Mowa o tysiącu złotych. Pieniądze miałyby być wypłacane z budżetu państwa.

– Mamy na myśli połowę najniższego wynagrodzenia, co jednocześnie skutkuje przystąpieniem sołtysów do systemu emerytalno-rentowego - podkreślił poseł Piotr Zgorzelski.

Polecamy: Ile zarabiają sołtysi w województwie kujawsko-pomorskim?

Chodzi także o ustanawienie zasad, na jakich sołtysom oraz członkom rady sołeckiej będą przysługiwały dieta lub zwrot kosztów podróży służbowej.

"Na wzmocnieniu roli sołectw zyskają lokalne wspólnoty, które będą miały szersze uprawnienia np. w pozyskiwaniu pozabudżetowych środków na wykonywanie planowanych zadań", zapewnia PSL.

Polecamy:**Mariusz Kubal - Gospodarz wsi buduje więzi między mieszkańcami**

W Polsce mamy ponad 40 tysięcy sołtysów. Wczoraj (11 marca) obchodzili swoje święto

- Sołtys coraz więcej czasu poświęca na opiekę nad swoją wsią - argumentował podczas Samorządowego Dni Sołtysa na Warmii i Mazurach w Ostródzie Władysław Kosiniak-Kamysz.

Obchody Dnia Sołtysa z przedstawicielami rządu zorganizowano w mazowieckiej Przysusze, gdzie stawiło się ponad 1500 osób. Wśród nich - premier Mateusz Morawiecki.

Jak podaje serwis 300polityka.pl, w Przysusze pojawiła się także młodzieżówka PSL-u z ulotkami „Sołtysie! Nie daj się nabrać!”.

Podczas spotkania minister Krzysztof Jurgiel przedstawił założenia opracowywanego w resorcie "Paktu dla obszarów wiejskich".

- Sądzę, że do końca pierwszego półrocza na mój wniosek rząd przyjmie "Pakt dla obszarów wiejskich", który obejmie wszystkie instrumenty, które w Polsce są stosowane i będą stosowane, jeśli chodzi o rozwój polskiej wsi. Po kilku latach powiemy, że zrobiliśmy wielki krok naprzód - stwierdził. - Pakt oparty jest na czterech filarach. Pierwszym z nich jest opłacalność produkcji rolnej. W drugim filarze znajdują się wszystkie działania związane z jakością życia na obszarach wiejskich. Trzecim jest rozwój pozarolniczych miejsc pracy na obszarach wiejskich i budowa aktywnego społeczeństwa. Czwartym jest sprawna administracja, gdzie zawarto zmiany instytucjonalne i organizacyjn

Strefa AGRO także na Facebooku. Dołącz do nas!


Źródła informacji: PSL, MRiRW

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Tysiąc złotych czyli pensja dla sołtysa. Drugie podejście PSL-u [wideo] - Gazeta Pomorska

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna