Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

U nas jest wyjątkowo źle. Jak żyć?

Urszula Ludwiczak [email protected]
Sondaż CBOS: Polacy krytycznie oceniają służbę zdrowia.

Długie kolejki do specjalistów i badań diagnostycznych, niedogodna lokalizacja gabinetów i godziny przyjęć lekarzy - na to przede wszystkim narzekają mieszkańcy naszego województwa, którzy należą do Polaków najbardziej niezadowolonych z opieki zdrowotnej.

Jak wynika z najnowszego sondażu CBOS-u, aż 83 proc. z badanych mieszkańców woj. podlaskiego narzeka na publiczną służbę zdrowia. Jesteśmy pod tym względem (z mieszkańcami woj.
pomorskiego) na drugim miejscu w kraju. Najwięcej, bo po 85 proc., niezadowolonych jest wśród respondentów z województw lubuskiego i łódzkiego. Średnia krajowa to 78 proc.

Według CBOS, wszyscy Polacy są niezadowoleni z naszej służby zdrowia. Najmniej mieszkańcy województw: podkarpackiego (69 proc.), opolskiego (70 proc.).

Wśród ogółu badanych dobre zdanie o dostępności usług lekarzy specjalistów i badań diagnostycznych ma tylko 13 proc. osób!

Kolejki a zadowolenie
Sprawdziliśmy, czy nasze niezadowolenie wynika z tego, że mamy jedną z najgorszych w kraju służb zdrowia, czy też z naszego malkontenctwa. Wiemy, że musimy bardzo długo czekać na przeprowadzenie badań, czy też wizyty w poradniach u specjalistów. Ale czy czekamy dłużej niż mieszkańcy woj. podkarpackiego i opolskiego, którzy, choć niezadowoleni, jednak znacznie wyżej od nas oceniają służbę zdrowia?

Rzeczywiście najdłużej w kraju czekamy w kolejkach na endoprotezy, ale już np. na operację zaćmy znacznie krócej niż w Podkarpackiem (gdzie o 14 proc. osób więcej jest zadowolonych ze służby zdrowia niż u nas). Owszem musimy czekać w wyjątkowo długich kolejkach do kardiologa czy chirurga naczyń, ale okulista przyjmie nas o ponad 400 dni wcześniej niż mieszkańca woj. opolskiego, w którym niezadowolonych ze służby zdrowia jest o 13 proc. mniej niż w naszym województwie!

Według CBOS relatywnie niewielkie regionalne zróżnicowanie opinii o systemie opieki zdrowotnej może brać się w pewnym stopniu stąd, iż w żadnym z województw kondycja państwowej służby zdrowia - mierzona liczbą osób przypadających na jednego lekarza i diagnostę laboratoryjnego, liczbą porad udzielanych przeciętnie przez jednego lekarza oraz liczbą mieszkańców w przeliczeniu na jedną placówkę ambulatoryjnej opieki zdrowotnej - nie może być uznana za jednoznacznie lepszą niż w pozostałych.

NFZ: nakłady są większe
- Z pewnością wynikom tego sondażu przyjrzymy się dokładnie - mówi Małgorzata Jopich z podlaskiego oddziału NFZ. - Negatywna ocena pacjentów nie jest zawsze związana z nakładami finansowymi na świadczenia zdrowotne, bo gdyby tak było, to ocena ta byłaby z roku na rok coraz lepsza - nakładów jest więcej i zakupionych świadczeń także jest więcej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna