Ubezpieczasz się? Czytaj umowę

(d)
Jarosław Brzozowski
Jarosław Brzozowski Archiwum
Udostępnij:
W redakcji gościliśmy Jarosława Brzozowskiego, Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Białymstoku.

Na co należy zwrócić uwagę przed zawarciem umowy ubezpieczenia na życie?

- Zapoznając się z ofertami zakładów ubezpieczeń, decyzję podejmujemy najczęściej, kierując się wysokością składki ubezpieczeniowej. Tymczasem przed podpisaniem umowy należy też zapoznać się z pełnym zakresem oferowanego nam ubezpieczenia. Zakład ubezpieczeń ma obowiązek, jeszcze przed zawarciem umowy, doręczyć nam tekst ogólnych warunków ubezpieczenia (OWU). To one decydują o tym, jakie będą nasze uprawnienia i obowiązki wynikające z umowy.

Jakie zapisy ogólnych warunków ubezpieczenia są istotne?

- Postanowienia OWU mówią o zakresie ochrony ubezpieczeniowej. Zakłady ubezpieczeń oferują nam najczęściej ochronę ubezpieczeniową w zakresie podstawowym i dodatkowym. Warto zatem zwrócić uwagę na zapisy, które przewidują wypłatę świadczenia tylko z jednej z podpisanych umów. Należy sprawdzić, czy w OWU nie ma postanowień, zgodnie z którymi w momencie zrezygnowania z dodatkowego ubezpieczenia, ubezpieczenie podstawowe automatycznie ulega rozwiązaniu. Istotne jest też jednoznaczne i precyzyjne formułowanie zakresu ubezpieczenia i zwrócenie uwagi na zamieszczane przez ubezpieczycieli definicje określonych pojęć, np. poważnego zachorowania itp. Może się bowiem okazać, że odbiegają one od potocznego rozumienia określonego pojęcia, a więc ubezpieczenie może nie spełnić celu, o jaki chodzi konsumentowi. Uwagę powinny zwrócić też postanowienia, dające ubezpieczycielowi prawo do zmiany zakresu usług w każdym czasie - i to bez zgody konsumenta.

Jest też mowa o wyłączeniach i ograniczeniach odpowiedzialności firmy. Ważne jest, aby były one jednoznacznie sformułowane. Nieprecyzyjne pojęcia w OWU pozostawiają firmom dużą swobodę w ich interpretacji, a tym samym umożliwiają jej dokonanie w sposób niekorzystny dla nas. Zwróćmy też uwagę, czy katalog wyłączeń jest zamknięty, czy też wymienione są jedynie przykładowe sytuacje, które wpływają na wyłączenia odpowiedzialności firmy.

Ważny jest czas trwania umowy. Standardowo umowa zaczyna obowiązywać następnego dnia po jej zawarciu, nie wcześniej jednak niż po zapłaceniu składki lub jej raty. Należy pamiętać, że jeśli umowa została zawarta na ponad sześć miesięcy, mamy prawo odstąpić od niej w ciągu 30 dni od jej podpisania. A wypowiedzenie umowy przez konsumenta może nastąpić w każdym momencie, z zachowaniem terminu z OWU.

Składka ubezpieczeniowa powinna być obliczona za czas, kiedy ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność. Jeśli umowa wygaśnie przed terminem, na jaki została zawarta, firma powinna zwrócić składkę za okres, w którym nie udzielała ochrony. Jeśli OWU nie zawierają innych postanowień, niezapłacenie składki lub jej raty w terminie spowoduje rozwiązanie umowy. Ale wcześniej firma powinna wezwać nas do zapłaty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie