Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ubezpieczenie towaru, kredyt konsumencki: jak zrezygnować

Justyna Paszko
Zgodnie z przepisami konsumentowi przysługuje uprawnienie do odstąpienia od umowy o kredyt konsumencki bez podania przyczyny w terminie 14 dni kalendarzowych od dnia jej zawarcia.
Zgodnie z przepisami konsumentowi przysługuje uprawnienie do odstąpienia od umowy o kredyt konsumencki bez podania przyczyny w terminie 14 dni kalendarzowych od dnia jej zawarcia. Pixabay
Dyżur eksperta. Podczas dyżuru gościliśmy Jarosława Brzozowskiego, Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Białymstoku, który odpowiadał na pytania Czytelników.

4 marca 2016 r. zawarłem umowę o kredyt konsumencki na zakup telewizora w jednym z białostockich sklepów. Jednak po przeanalizowaniu jej warunków uznałem, iż nie jest ona korzystna finansowo. Czy mogę zrezygnować z kredytu?

Zgodnie z przepisami konsumentowi przysługuje uprawnienie do odstąpienia od umowy o kredyt konsumencki bez podania przyczyny w terminie 14 dni kalendarzowych od dnia jej zawarcia. W tym celu należy złożyć stosowne oświadczenie.

W przypadku odstąpienia od umowy kredytowej nie dojdzie jednakże do wygaśnięcia umowy sprzedaży zawartej w sklepie. Jeśli towar został wydany konsumentowi przed upływem terminu do odstąpienia od umowy o kredyt konsumencki, to sprzedawca zachowuje roszczenie o zapłatę przez konsumenta jego ceny. Ewentualne przyjęcie towaru przez sprzedawcę byłoby tylko jego dobra wolą.

Warto w tym miejscu nadmienić, iż jeżeli konsument zawiera umowę o kredyt konsumencki w celu nabycia towarów lub usług sprzedawanych poza lokalem przedsiębiorstwa bądź na odległość, w sytuacji odstąpienia od umowy sprzedaży następuje automatycznie odstąpienie konsumenta od umowy kredytu (umowy o kredyt wiązany).

Rok temu zawarłam umowę o kredyt konsumencki. Jego koszt prawie dwukrotnie przekracza wartość towaru, na sfinansowanie którego zaciągnęłam kredyt. Jaki powinien być maksymalny koszt takiego kredytu?

Ustawa o kredycie konsumenckim nie określa maksymalnego kosztu kredytu. Jej przepisy określają jedynie całkowity koszt kredytu, czyli wszelkie koszty, które konsument jest zobowiązany ponieść w związku z umową o kredyt. Są to w szczególności odsetki (odsetki maksymalne nie mogą wynieść więcej niż czterokrotność stopy lombardowej Narodowego Banku Polskiego - od marca 2015 r. jest to 10%), opłaty, prowizje, podatki i marże (jeżeli są znane kredytodawcy) oraz koszty usług dodatkowych w przypadku gdy ich poniesienie jest niezbędne do uzyskania kredytu (na przykład koszty składek ubezpieczeniowych).

Kilka dni temu dokonałem zakupu laptopa w sklepie. Sprzedawca zaproponował mi wykupienie ubezpieczenia za kilkaset złotych. Zgodziłem się na tą propozycję. Doszedłem jednak do wniosku, iż takie ubezpieczenie nie jest mi potrzebne. Czy istnieje możliwość odstąpienia od takiej umowy?

Konsument nie jest zobowiązany do wykupienia ubezpieczenia towaru, który zakupuje od przedsiębiorcy. Jeżeli wyraził zgodę na ubezpieczenie urządzenia, to umową taką może rozwiązać na warunkach w niej określonych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna