Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ubywa stad, ale są one większe

Barbara Kociakowska [email protected]
Niemal o połowę zmniejszyła się liczba producentów mleka w Polsce w ciągu ośmiu lat.

Jak wynika z wyliczeń analityków Banku Gospodarki Żywnościowej, pomiędzy spisem rolnym w 2002 r. a ostatnim, liczba producentów mleka obniżyła się o prawie 422 tys. Teraz wynosi 455,9 tys., czyli jest ich mniej o ponad 48 proc.

Analizy ostatniego spisu wykazują, że w tym samym czasie zwiększył się znacznie udział gospodarstw posiadających od 10 do 49 krów - z 6 proc. do prawie 17 proc. Jeszcze w 2007 r. nie przekraczał on 12 proc. Natomiast produkcja mleka przypadająca na jedno gospodarstwo wzrosła z 13 do 26 tys. litrów.
Koncentracja produkcji mleka postępuje mocno także w podlaskich gospodarstwach.

- W ciągu ośmiu lat zwiększyłem produkcję mleka z 200 tys. litrów rocznie do prawie miliona litrów - mówi Daniel Samulski ze wsi Wojny Szuby Włościańskie. Jak dodaje, w tym czasie wybudował nową oborę, a pogłowie bydła w jego gospodarstwie wzrosło prawie trzykrotnie.

- Koszty produkcji są wysokie, dlatego mniejsze gospodarstwa rezygnują z produkcji - tłumaczy Daniel Samulski. - A większe jeszcze ją zwiększają, bo kiedy koszty produkcji rosną, trzeba produkować coraz więcej mleka, żeby zapewnić sobie dochód.

Duże gospodarstwo jest też łatwiej wyposażyć w odpowiednie sprzęty. Dzięki temu, że jego gospodarstwo jest zmechanizowane, można "obrobić" je siłami własnej rodziny. Tylko w tym najgorętszym dla rolników okresie niezbędna jest pomoc pracowników sezonowych.
- W ostatnich latach są popularne programy unijne, z których można otrzymać dofinansowanie na modernizację gospodarstwa, zakup potrzebnych maszyn i urządzeń - tłumaczy rolnik. - Rolnicy chętnie z nich korzystają.

Daniel Samulski obecnie posiada 130 krów dojnych. Całe stado liczy 300 sztuk. Nie zamierza już zwiększać pogłowia bydła. Teraz będzie stawiać tylko na zwiększenie wydajności.
Koncentrację produkcji mleka zauważa też Antoni Żdanuk, prezes SM w Łapach.

- U nas może nie ubyło aż połowy gospodarstw, ale ich liczba także zmniejszyła się znacznie - mówi.
Jak dodaje, koncentracja ta wcześniej była bardziej widoczna. Teraz gospodarstw nie ubywa już w takim tempie.

- Jednak, pomimo tego, że producentów mleka jest coraz mniej, ilość skupowanego przez nas mleka nie spada. Przeciwnie, rośnie - zauważa Antoni Żdanuk. Jak mówi, większe gospodarstwa to także korzyść dla spółdzielni, bo spadają koszty jej funkcjonowania. Przede wszystkim łatwiej jest zwieźć mleko. A transport to newralgiczna nitka każdej mleczarni.

W ostatnich latach w łapskiej spółdzielni ubyło punktów skupu mleka, tzw. zlewni.
- Jeszcze trochę ich mamy - mówi Antoni Żdanuk. - I póki rolnicy będą produkować mleko dobrej jakości i spełniać nasze warunki, to będziemy utrzymywać te punkty skupu.

Prezes łapskiej spółdzielni także zauważa, że właścicielom większych gospodarstw łatwiej jest utrzymać jakość produkcji, wymaga to od nich mniejszego nakładu pracy.
Pomimo tego, że ubywa gospodarstw produkujących mleko, statystyczne stado krów w Polsce w dalszym ciągu jest około dziesięciokrotnie mniejsze niż w Europie Zachodniej (w tzw. unijnej piętnastce). Może dlatego, że w Polsce nadal aż 60 proc. gospodarstw posiada zaledwie 1-2 krowy, co oznacza, że produkują one wyłącznie na własne potrzeby.

Z danych, którymi dysponuje GUS wynika, że w 2010 r. na jedno gospodarstwo posiadające bydło przypadało 5,1 krów (w 2002 r. - 3,1). Dane GUS wskazują także, że w Polsce nadal dominują obory uwięziowe. W 2010 r. prawie 390,5 tys. gospodarstw posiadało tego typu obory, wobec 79,3 tys. posiadających obory wolnostanowiskowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna