Uchodźcom trzeba pomóc

Aleksandra Charkiewicz [email protected]
Fundacja Ocalenie prowadzi m.in. warsztaty dla dzieci uchodźców.  W jej świetlicy najmłodsi nie tylko się bawią, ale też uczą się języka polskiego.
Fundacja Ocalenie prowadzi m.in. warsztaty dla dzieci uchodźców. W jej świetlicy najmłodsi nie tylko się bawią, ale też uczą się języka polskiego.
Udostępnij:
Wolontariusze z Fundacji Ocalenie.

Przekaż 1 proc.

Przekaż 1 proc.

Działania Fundacji Ocalenie wspierane były m.in. przez Fundację im. Stefana Batorego, Unię Europejską. Ty także możesz pomóc. Wystarczy, ze przekażesz jej 1 procent podatku wpisując w odpowiedniej rubryce rozliczenia PIT: Fundacja Ocalenie, KRS: 0000030279.

Uchodźcy cały czas potrzebują pomocy. Wspiera ich Fundacja Ocalenie.

Obecnie w Łomży przebywa około dwustu pięćdziesięciu uchodźców. Podobna liczba osób mieszka w ośrodku w Czerwonym Borze - informuje Kamil Kamiński, koordynator działań Fundacji Ocalenie na terenie naszego miasta.

W Łomży i okolicach mieszkają osoby pochodzące z Kaukazu, Gruzji, Czeczenii i Armenii. Ostatnio liczba uchodźców w kraju się zmniejsza, również w Łomży. Najwięcej osób przyjechało do nas po wojnie rosyjsko-gruzińskiej. Teraz sytuacja nieco się ustabilizowała.

To był pracowity rok
Fundacja Ocalenie działa w Polsce już od jedenastu lat na rzecz uchodźców, dialogu międzykulturowego i wielokulturowości. Dzięki niej w Łomży odbywały się akcje mające na celu integrację łomżyniaków z uchodźcami.

W kwietniu, w galerii Bonar Miejskiego Domu Kultury w Łomży mogliśmy oglądać wystawę zdjęć "W połowie drogi...". Fotografie przedstawiały ludzi z Czeczeni, Gruzji, którzy przyjechali do naszego miasta. Opisane zostały także ich historie. Sukcesem były obchody Dnia Uchodźcy na Starym Rynku, które odbyły się w czerwcu.

- Przyszło aż tysiąc osób - cieszy się Kamil Kamiński.

Łomżyniacy mogli oglądać stoiska kaukaskie i arabskie, zobaczyć tradycyjne stroje i skosztować potraw.
W ciągu ubiegłego roku odbyło się także aż 130 godzin warsztatów dotyczących wielokulturowości. Uczestniczyli w nich zarówno obcokrajowcy jak i Polacy.

Poza tym działa u nas Punkt konsultacyjny dla uchodźców, gdzie mogą oni zasięgnąć porad dotyczących szukania pracy, mieszkania, porad prawnych i psychologicznych. Fundacja zorganizowała także 900 godz. kursu języka polskiego.

- Nawiązaliśmy bardzo dobrą współpracę z samorządem, szkołami, miejskim domem kultury i miejskim ośrodkiem pomocy społecznej - wylicza Kamil Kamiński.

- Fundacja działa bardzo profesjonalnie. Jestem otwarty na jej akcje i pomysły - dodaje Roman Borawski, dyrektor Miejskiego Domu Kultury - Domu Środowisk Twórczych w Łomży.

Z fundacją współpracuje też policja. Funkcjonariusze uczestniczyli nawet w warsztatach i uczyli się o kulturze nowych mieszkańców.

Warto dodać, że w 2011 r. w Łomży fundację wspierało 34 wolontariuszy m. in. z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki, którzy pracowali w świetlicy, udzielali dzieciom korepetycji i pomagali w organizacji imprez integracyjnych i kulturalnych.

Chcemy się integrować
Fundacja Ocalenie ma już plany także na rok 2012.

W ramach projektu "Q - Integracji 2" zorganizowane zostaną m.in. kursy języka polskiego, warsztaty teatralne. Już w grudniu 2011 r. rozpoczął się program "Działania na rzecz integracji cudzoziemców w Łomży i Czerwonym Borze" i w jego ramach odbędą się kolejne obchody Dnia Uchodźcy, warsztaty i zajęcia sportowe.

We współpracy z Fundacją Wiedzy Lokalnej wolontariusze monitorują internet sprawdzając, czy nie pojawia się tam "mowa nienawiści i wrogości" kierowana przeciw uchodźcom.

- Ostatnio nie zaobserwowaliśmy w Łomży skrajnych postaw, na przykład ksenofobicznych. Ludzie są ciekawi innej kultury i chętnie biorą udział w naszych przedsięwzięciach - wyjaśnia Kamil Kamiński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie