Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uchodźcom trzeba pomóc

Aleksandra Charkiewicz [email protected]
Fundacja Ocalenie prowadzi m.in. warsztaty dla dzieci uchodźców.  W jej świetlicy najmłodsi nie tylko się bawią, ale też uczą się języka polskiego.
Fundacja Ocalenie prowadzi m.in. warsztaty dla dzieci uchodźców. W jej świetlicy najmłodsi nie tylko się bawią, ale też uczą się języka polskiego.
Wolontariusze z Fundacji Ocalenie.

Przekaż 1 proc.

Przekaż 1 proc.

Działania Fundacji Ocalenie wspierane były m.in. przez Fundację im. Stefana Batorego, Unię Europejską. Ty także możesz pomóc. Wystarczy, ze przekażesz jej 1 procent podatku wpisując w odpowiedniej rubryce rozliczenia PIT: Fundacja Ocalenie, KRS: 0000030279.

Uchodźcy cały czas potrzebują pomocy. Wspiera ich Fundacja Ocalenie.

Obecnie w Łomży przebywa około dwustu pięćdziesięciu uchodźców. Podobna liczba osób mieszka w ośrodku w Czerwonym Borze - informuje Kamil Kamiński, koordynator działań Fundacji Ocalenie na terenie naszego miasta.

W Łomży i okolicach mieszkają osoby pochodzące z Kaukazu, Gruzji, Czeczenii i Armenii. Ostatnio liczba uchodźców w kraju się zmniejsza, również w Łomży. Najwięcej osób przyjechało do nas po wojnie rosyjsko-gruzińskiej. Teraz sytuacja nieco się ustabilizowała.

To był pracowity rok
Fundacja Ocalenie działa w Polsce już od jedenastu lat na rzecz uchodźców, dialogu międzykulturowego i wielokulturowości. Dzięki niej w Łomży odbywały się akcje mające na celu integrację łomżyniaków z uchodźcami.

W kwietniu, w galerii Bonar Miejskiego Domu Kultury w Łomży mogliśmy oglądać wystawę zdjęć "W połowie drogi...". Fotografie przedstawiały ludzi z Czeczeni, Gruzji, którzy przyjechali do naszego miasta. Opisane zostały także ich historie. Sukcesem były obchody Dnia Uchodźcy na Starym Rynku, które odbyły się w czerwcu.

- Przyszło aż tysiąc osób - cieszy się Kamil Kamiński.

Łomżyniacy mogli oglądać stoiska kaukaskie i arabskie, zobaczyć tradycyjne stroje i skosztować potraw.
W ciągu ubiegłego roku odbyło się także aż 130 godzin warsztatów dotyczących wielokulturowości. Uczestniczyli w nich zarówno obcokrajowcy jak i Polacy.

Poza tym działa u nas Punkt konsultacyjny dla uchodźców, gdzie mogą oni zasięgnąć porad dotyczących szukania pracy, mieszkania, porad prawnych i psychologicznych. Fundacja zorganizowała także 900 godz. kursu języka polskiego.

- Nawiązaliśmy bardzo dobrą współpracę z samorządem, szkołami, miejskim domem kultury i miejskim ośrodkiem pomocy społecznej - wylicza Kamil Kamiński.

- Fundacja działa bardzo profesjonalnie. Jestem otwarty na jej akcje i pomysły - dodaje Roman Borawski, dyrektor Miejskiego Domu Kultury - Domu Środowisk Twórczych w Łomży.

Z fundacją współpracuje też policja. Funkcjonariusze uczestniczyli nawet w warsztatach i uczyli się o kulturze nowych mieszkańców.

Warto dodać, że w 2011 r. w Łomży fundację wspierało 34 wolontariuszy m. in. z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki, którzy pracowali w świetlicy, udzielali dzieciom korepetycji i pomagali w organizacji imprez integracyjnych i kulturalnych.

Chcemy się integrować
Fundacja Ocalenie ma już plany także na rok 2012.

W ramach projektu "Q - Integracji 2" zorganizowane zostaną m.in. kursy języka polskiego, warsztaty teatralne. Już w grudniu 2011 r. rozpoczął się program "Działania na rzecz integracji cudzoziemców w Łomży i Czerwonym Borze" i w jego ramach odbędą się kolejne obchody Dnia Uchodźcy, warsztaty i zajęcia sportowe.

We współpracy z Fundacją Wiedzy Lokalnej wolontariusze monitorują internet sprawdzając, czy nie pojawia się tam "mowa nienawiści i wrogości" kierowana przeciw uchodźcom.

- Ostatnio nie zaobserwowaliśmy w Łomży skrajnych postaw, na przykład ksenofobicznych. Ludzie są ciekawi innej kultury i chętnie biorą udział w naszych przedsięwzięciach - wyjaśnia Kamil Kamiński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna