Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczelnie w Białymstoku szykują się do nowego roku akademickiego. Jak będą wyglądały zajęcia w czasach koronawirusa?

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Początek nowego roku akademickiego coraz bliżej. Dlatego też wielu studentów zadaje sobie pytanie, jak od października będą wyglądać ich zajęcia. O plany zapytaliśmy białostockie uczelnie.

Do 30 września w kraju obowiązuje rozporządzenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, ograniczające pracę uczelni w całym kraju. Zakłada ono, że zajęcia dla studentów i doktorantów powinny odbywać się zdalnie wszędzie tam, gdzie tylko to możliwe. Już w połowie sierpnia resort nauki planuje wydać nowe wytyczne.

Jak na razie białostockie uczelnie przygotowują się na wszystkie scenariusze.

- Najbardziej prawdopodobna w tej chwili, jeśli nie będzie kolejnego "lockdownu", jest jednak praca hybrydowa. W praktyce miałaby ona polegać na prowadzeniu większości zajęć zdalnie, stacjonarnie mogłyby odbywać się laboratoria, podzielone na bloki - mówi Aleksandra Toczydłowska, p.o. rzecznika prasowego Politechniki Białostockiej.

Założenie PB jest takie, by zajęcia laboratoryjne, zamiast odbywać się raz w tygodniu przez cały semestr, byłyby zorganizowane i przeprowadzone intensywnie, wszystkie w ciągu 2-3 tygodni, w grupach odpowiadających bieżącym zaleceniom Ministerstwa Zdrowia. Dla danej grupy studentów byłby to jedyny czas fizycznej obecności na uczelni w ciągu semestru - po zakończeniu i zaliczeniu laboratoriów, nastąpiłaby zmiana grup.

Pracownicy administracji i naukowcy politechniki, będą prawdopodobnie pracować tak jak teraz, to znaczy, częściowo zdalnie, przy minimalnych kontaktach.

O tym, jak będzie wyglądać nowy rok akademicki, myślą również władze Uniwersytetu w Białymstoku.

- Wszystko będzie zależało od rozwoju epidemii, a najnowsze dane o zakażeniach nie napawają optymizmem. Mogę tylko powiedzieć, że władze Uniwersytetu w Białymstoku na razie nastawiają się na tradycyjny tryb kształcenia w nowym roku akademickim, ale z zastrzeżeniem, że jeśli sytuacja epidemiczna będzie tego wymagała, niektóre zajęcia, zwłaszcza wykłady dla dużych grup, będą realizowane w formie zdalnej. Konkretne decyzje w tym zakresie zostaną podjęte na początku września. Oczywiście dostosujemy się też do ewentualnych wytycznych rządu czy MNiSW dotyczących funkcjonowania uczelni - jeśli takowe się pojawią - mówi Katarzyna Dziedzik, rzecznik UwB.

Na wytyczne oczekuje także Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. I tu zakłada się system hybrydowy. Wykłady i seminaria mają odbywać się online, a ćwiczenia w systemie rotacyjnym. Władze uczelni chcą rozdzielić studentów, którzy mają zajęcia teoretyczne, od tych mających zajęcia kliniczne w szpitalu czy tych, którzy mają zajęcia praktyczne w Centrum Dydaktyki Stomatologicznej.

- Ważnym aspektem jest też dla nas zabezpieczenie środków ochrony osobistej studentów - m.in. maseczek i jednorazowych fartuchów - mówi Adrian Chabowski, prof. dr hab. Adrian Chabowski, Prorektor ds. Kształcenia. - Na razie wszystko to tylko plany. Musimy się przecież jakoś przygotowywać . Natomiast czy będziemy mogli tak zrobić, zależy od tego, co zarządzi ministerstwo - dodaje.

Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży

Ranking Szkół Wyższych 2020 Perspektywy. Jak wypadły podlask...

Białystok wśród ośrodków akademickich wyróżnia się różnorodnością kierunków. Jak na stolicę województwa podlaskiego przystało, jest on też stolicą edukacyjną. Zobacz jakie kierunki przewidują uczelnie w Białymstoku!

Idziesz na studia i szukasz odpowiedniego kierunku na studia...

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna