MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie nie chcą matematyki

Bartosz J. Klepacki [email protected]
– Matura z matematyki jest niepotrzebna! – mówią zgodnie Anna Górska (z lewej) i Olga Gosiewska, uczennice "wety” w Łomży
– Matura z matematyki jest niepotrzebna! – mówią zgodnie Anna Górska (z lewej) i Olga Gosiewska, uczennice "wety” w Łomży Bartosz J. Klepacki
Łomża:Po 25 latach przerwy matematyka znowu jest przedmiotem obowiązkowym na maturze. Uczniowie ostatnich klas szkół ponad- gimnazjalnych są tym przerażeni.

W przyszłym roku, oprócz egzaminów z języka polskiego i nowożytnego, maturzyści obowiązkowo dostaną do rozwiązania także arkusze z matematyki.
- Jasne, że boję się tego egzaminu - mówi Anna Górska z Zespołu Szkół Weterynaryjnych w Łomży. - Egzamin z matematyki nie powinien być obowiązkowy. Uczniowie powinni mieć wybór, bowiem są różne profile szkół, w których nacisk kładzie się na zupełnie różne przedmioty. Np. w "wecie" - na biologię i chemię.

Uczniowie łomżyńskich ogólniaków i techników są zdezorientowani, bowiem nie tylko nie wiedzą tego, jakich zadań mogą spodziewać się na egzaminie, ale nawet - jak dokładnie przygotować się do niego. Część już teraz decyduje się więc na branie korepetycji z matematyki. To spory wydatek - nawet do 60 zł za godzinę.

Trzeba się przyłożyć

- Nie lubię matematyki. Koniec i kropka - śmieje się Aleksandra Piórkowska z klasy IV F w "wecie".
Mimo to Ola ma powody do radości. Podczas próbnej matury z matematyki, organizowanej przez szkołę, jako jedna z niewielu zdała egzamin.
- Jej przykład pokazuje, że matematykę można zdać, jeśli się tylko trochę do niej przyłoży - uważa Bogusław Antoni Zaremba, nauczyciel matematyki, wicedyrektor szkoły. - Nie taki diabeł straszny, jak go malują.

Ciężko jednak do maturalnych zmian przekonać uczniów.
- Informuje się nas o tym w połowie nauki - narzeka Olga Gosiewska. - Obowiązkowej matematyki nie powinno być. Każdy z nas powinien mieć wybór, tak jak poprzednie roczniki.

Szkoły chcą pomóc

Uczennice "wety" mają i tak szczęście, ponieważ nie muszą słono płacić za korepetycje. W szkole raz w tygodniu jest dodatkowa dwugodzinna lekcja matematyki. Ponadto program został ułożony tak, by w klasie II i IV technikum godziny dyrektorskie przeznaczyć na naukę tego przedmiotu.

- Trzeba przyznać, że nawet my jako nauczyciele jesteśmy zdezorientowani, jak będzie wyglądać egzamin. Pewne jest jedno: trzeba powtórzyć cały materiał z prawie czterech lat. Uważam, że nie ma co się bać, trzeba po prostu zacząć się już uczyć - podsumowuje wicedyrektor Zaremba.
Dziś w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży odbędzie się konferencja na temat zmian na maturze, w tym - o obowiązkowym egzaminie z matematyki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna