MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uczył sędziów i prokuratorów

Dorota Naumczyk [email protected]
Jan Kryński napisał “Monograficzy zarys dziejów Wysokiego Mazowieckiego”
Jan Kryński napisał “Monograficzy zarys dziejów Wysokiego Mazowieckiego” A. Zgiet
Wysokie Maz. Napisał książkę o dziejach Wysokiego Mazowieckiego, zbierał pamiątki dotyczące historii tego miasta i założył Izbę Pamięci.

Marszałek województwa podlaskiego przyznał mu właśnie nagrodę za całokształt dokonań w zakresie upowszechniania i ochrony dóbr kultury. Wręczenie nagród - już w listopadzie br.

- A ja nawet nie wiem, kto przedstawił moją kandydaturę do nagrody marszałka... - Jan Kryński jest wyraźnie zaskoczony.

A trafił tu przypadkiem

W Wysokiem Mazowieckiem znany jest głównie jako historyk, emerytowany już nauczyciel i dyrektor dwóch miejscowych szkół oraz były prezes Towarzystwa Przyjaciół Wysokiego Mazowieckiego.

- Tymczasem w mieście tym znalazłem się prawie 50. lat temu zupełnie przypadkowo - wspomina Kryński.

Pan Jan pochodzi z niewielkiej wsi w powiecie bielskim Niemyje Nowe. Jak mówi, zawsze miał pęd do wiedzy, marzył o szkołach, a tym czasem wybuchła wojna. Jednak nawet wtedy pomógł zorganizować nauczycielce we wsi tajne nauczanie i sam w nim uczestniczył. Po wojnie poszedł do gimnazjum w Bielsku Podlaskim, a potem do liceum, do Białegostoku.

Po maturze został nauczycielem: najpierw w SP w Różanymstoku, potem w szkole w Jabłoni Kościelnej i rozpoczął studia historyczne na Uniwersytecie Warszawskim. W 1959 r., po uzyskaniu tytułu magistra, zaproponowano mu pracę dyrektora w liceum w Wysokiem.

Pedagog całym sercem

- Chciałem podnieść poziom nauczania tej szkoły i udało mi się! Pamiętam rok, kiedy to siedmiu uczniów zdawało na studia prawnicze i... wszyscy się dostali! - wspomina ze wzruszeniem. - Teraz są sędziami, prokuratorami.

Kierując liceum tworzył kolejne pracownie, wybudował boisko, nawiązał współpracę z Aeroklubem Białostockim i z grupą uczniów założył koło lotnicze. W 1969 r. został dyrektorem tutejszej szkoły zawodowej i wybudował - z pomocą rodziców, nauczycieli i uczniów - nową jej siedzibę.

W 1981 r. reaktywował działające przed wojną Towarzystwo Przyjaciół Wysokiego Mazowieckiego i do 2000 r. był jego prezesem. W międzyczasie wiele pisał. Opublikował m.in.: "Wysokie Mazowieckie -monograficzny zarys dziejów", "Funkcjonowanie szkoły zawodowej w regionie nieuprzemysłowionym", “Siemiatycze jako ośrodek kulturalny na Podlasiu w II poł. XVIII w".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna