Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Udana kwesta w Łomży. Zebrano ponad 51 tys. zł na ratowanie cmentarnych zabytków [zdjęcia]

Jba
Święto Zmarłych i Zaduszki to czas refleksji, zadumy, wspomnień bliskich, którzy odeszli, ale i narodowych bohaterów czy poległych w obronie ojczyzny żołnierzy. W Łomży to także czas okazania wsparcia na rzecz najstarszej części cmentarza przy ul. Kopernika. Tradycyjnie przed bramą spotkać można było kwestarzy, którzy zbierali do puszek pieniądze na renowację zabytków.

Zbiórkę pieniędzy przeznaczonych na renowację zabytkowych nagrobków od lat organizuje Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej.

- W 1984 roku zrodził się w głowie śp. Wiktora Grochowskiego pomysł ratowania zabytkowych, łomżyńskich nagrobków. Trochę zazdrościliśmy prof. Waldorffowi, który organizował kwestę na warszawskich Powązkach, bowiem cmentarz łomżyński jest przecież na wschód od Wisły najstarszą nekropolią, datowaną na 1801 roku, a więc zaledwie cztery lata młodszym od cmentarza powązkowskiego – przekazał wiceprezes TPZŁ Józef Babiel, dodając, że dzięki zebranym datkom, udało się do tej pory wykonać 279 prac renowacyjnych.

"Ratujemy łomżyńskie zabytki cmentarne. Kwesta 2021 - to hasło towarzyszyło łomżyniakom przez ostatnie dwa dni, a organizatorom dorocznej kwesty - co najmniej od 2 tygodni.

- No i dzięki im wszystkim: łomżyniakom, ich gościom, ich rodzinom, ale też kwestarzom - wszystkim ludziom dobrej woli, możemy mówić o sukcesie. 51.019,84 zł! To żywa gotówka, która - mamy nadzieję powiększona o przelewy elektroniczne - pozwoli uratować kolejne bezcenne zabytki na naszej nekropolii. Czyż może być piękniejszy dla niej prezent na jej 220 "urodziny" - przekazał Wawrzyniec Kłosiński, dziękując wszystkim za okazane wsparcie.

Cmentarz Katedralny z duszą
Tzw. Stary Cmentarz w Łomży utworzony został w 1801 roku. W tym roku poza granicami ówczesnego miasta został wytyczony teren przeznaczony dla nowego cmentarza rzymskokatolickiego. W XIX wieku dołączono do niego obok wydzielony teren dla cmentarza ewangelickiego, a w początkach lat sześćdziesiątych także dla cmentarza prawosławnego. Przez lata granice nekropolii zmieniały się, a ostatecznie zostały zatarte.

Łomżyński cmentarz jest jednym z najstarszych w całej Polsce. Co roku wolontariusze przy okazji Wszystkich Świętych zbierają pieniądze na odnawianie kolejnych zabytkowych grobów, których jest ponad 560.

Zobacz też Wieczorny spacer po łomżyńskim starym cmentarzu (zdjęcia)

Poza tym na terenie cmentarza znajdują się takie zabytki jak: Dom Grabarza z 1853 roku, Kaplica Śmiarowskich z 1838 roku, dzwonnica z 1886 roku, kaplica ewangelicka z 1844 roku oraz kaplica prawosławna z 1906 roku. Zabytkiem jest również ogrodzenie z dwiema bramami trójdzielnymi z 1879 w stylu neoromańskim i neogotyckim.

Łomża. Niesamowite pomniki cmentarne. To prawdziwe zabytki [zdjęcia]

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lomza.naszemiasto.pl Nasze Miasto