Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Udzielą pomocy w całej Unii!

Bartosz J. Klepacki
Ratowanie ludzkiego życia to trudna sztuka. Wiedzą o tym Robert Sobiecki (z lewej) i Michał Grela, sanitariusze łomżyńskiego pogotowia, którzy jako pierwsi ćwiczyli na nowoczesnym fantomie.
Ratowanie ludzkiego życia to trudna sztuka. Wiedzą o tym Robert Sobiecki (z lewej) i Michał Grela, sanitariusze łomżyńskiego pogotowia, którzy jako pierwsi ćwiczyli na nowoczesnym fantomie. Bartosz J. Klepacki
Łomża. Nowoczesną Pracownię Czynności Ratunkowych utworzono w popularnej "wecie".

Kaszle, krztusi się, a nawet symuluje zadławienie. Nowoczesny fantom "Laerdal", a także "Anna" trafiły do pracowni ratunkowej utworzonej w Zespole Szkół Weterynaryjnych w Łomży przez Towarzystwo Wiedzy Powszechnej. Jest to najnowocześniejsza tego typu pracownia w północno-wschodniej Polsce.

Dzięki niej będzie można szkolić sanitariuszy oraz pracowników medycznych w zakresie ratownictwa.

- Cieszę się, że w takich warunkach mogę poszerzać wiedzę - mówi Robert Sobiecki, sanitariusz w łomżyńskim pogotowiu ratunkowym. - Pierwszy raz mam kontakt z takimi nowoczesnymi urządzeniami.

Pracownia kosztowała, bagatela, ponad 30 tys. zł, z czego 16 tys. zł pochłonął zakup fantomu. Dodatkowo na wyposażeniu znalazła się torba ratunkowa, urządzenie do pomiaru nacisku na klatkę piersiową, respirator oraz laptop.

- Zajęcia odbywają się w systemie zaocznym od czwartku do niedzieli. W jednej grupie maksymalnie może się kształcić ok. 15 osób - mówi Krystyna Ościłowicz, opiekun pracowni.

Zdecydowana większość słuchaczy to sanitariusze. Wśród 34 osób z I semestru oraz 28 z III są także absolwenci łomżyńskiej "wety". Wszyscy otrzymają po ukończeniu kursu certyfikat umożliwiający im wykonywanie zawodu na terenie krajów Unii Europejskiej.

- Od trzech miesięcy pracuję jako sanitariusz. Uczęszczam na te zajęcia, aby zdobyć potrzebne w mojej pracy umiejętności - wyjaśnia Michał Grela, sanitariusz w pogotowiu, absolwent ZSWiO nr 7 w Łomży.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna