Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uff, jak gorąco...

elia
Upały dają się nam we znaki. Zobacz co robią dziewczyny, kiedy jest tak gorąco.
Uff, jak gorąco...
sxc.hu

(fot. sxc.hu)

Prawie 35 stopni w cieniu. Takiej temperatury mogą się dziś i jutro spodziewać mieszkańcy południowej Polski, od Wrocławia aż po Rzeszów. Do 15:00 lepiej zostać w cieniu. O udar czy odwodnienie będzie bowiem nietrudno. Lekarze i meteorolodzy radzą więc: trzeba pić dużo płynów i unikać słońca.

Wczasowicze nad jeziorami i morzem w końcu doczekali się prawdziwych upałów. Na Mazurach termometry pokażą dzisiaj nawet 32 stopnie Celsjusza w cieniu. Nad samym morzem będzie trochę chłodniej, ale jak na Bałtyk i tak gorąco - 27-28 stopni.

Taka pogoda może już być niebezpieczna dla naszego zdrowia. Osoby starsze, chore oraz dzieci są szczególnie narażone na udar i odwodnienie. Należy więc dużo pić i najlepiej w godz. 11-15 nie wychodzić na słońce.

W piątek prawie w całym kraju mniej słońca i więcej deszczu. Na wschodzie można się spodziewać burz. O tropikalnych temperaturach będą mogli zapomnieć mieszkańcy północnego zachodu. Tam będzie już dużo chłodniej - około 19 stopni. Ale na krańcach południowo wschodnich nadal gorąco - do 30 stopni.

Niestety, nie wszyscy dobrze znoszą wysokie temperatury, szczególnie w dużych miastach, gdzie wśród rozpalonych murów upały wyjątkowo dają się we znaki. Słabo poczuć mogą się nie tylko osoby starsze - nawet młodzi, energiczni ludzie mogą odczuwać zaburzenia koncentracji i ospałość.

Nie wszystkie miejsca pracy są klimatyzowane, co sprawia, że spada koncentracja, a pracownicy myślą bardziej o kolejnej szklance wody lub zimnym prysznicu niż zawodowych obowiązkach... Niektórych ratuje przed upałem zainstalowany w pokoju wiatrak albo po prostu przeciąg. Zbawienna bywa klimatyzacja, jednak należy uważać z jej stosowaniem, bo źle ustawiona może powodować przeziębienie i przechłodzenie. Przeciąg zresztą też - należy pamiętać, że nagła zmiana temperatury otoczenia z 30 stopni na 15 to dla organizmu szok.

W taką pogodę należy unikać zamkniętych przestrzeni i nie wykonywać forsownych zajęć, pić niegazowaną wodę, sok pomidorowy lub po prostu jeść pomidory, które uzupełniają niedobór minerałów w organizmie. jeśli się ją ma.

W upalne dni powinniśmy jeść również owoce zawierające dużą ilość wody, jak np. arbuzy, a unikać kawy, słodkich napojów gazowanych i alkoholu. Napoje z dużą zawartością kofeiny i cukru tłumią objawy nadchodzącego udaru cieplnego, a jeszcze gorzej, gdy sięgamy po alkohol. Przy wysokiej temperaturze powietrza alkohol może wywołać przegrzanie.

Jeśli jednak już koniecznie musimy wyjść, to starajmy się unikać najgorętszej pory dnia, czyli okolic południa i chronić głowę przewiewnymi czapkami lub kapeluszami.

Jeśli zrobi nam się słabo - koniecznie trzeba przejść w zacienione miejsce, usiąść, odpocząć i napić się wody. Gdyby to nie pomogło - koniecznie trzeba wezwać lekarza.

Ekstremalne warunki pogodowe mogą sprawić, że wyjdzie na jaw jakaś dolegliwość, o której nie mieliśmy pojęcia.

Upał szczególnie jest niebezpieczny dla kierowców: najczęstszą reakcją na upał jest spadek koncentracji, osłabienie i chęć drzemki - a to może prowadzić do wypadku. Dlatego w upalne dni za kierownicą trzeba szczególnie uważać, unikać jazdy w pełnym słońcu w najgorętszych godzinach dnia - no i koniecznie korzystać z klimatyzacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna