Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ukraińska Rzecznik Praw Obywatelskich Ludmiła Denisowa oskarża Rosję o kradzież zboża z Ukrainy. "Naruszenie Konwencji Genewskiej"

Adam Kielar
Adam Kielar
Ukraina jest jednym z największych producentów zboża na świecie.
Ukraina jest jednym z największych producentów zboża na świecie. Pixabay
Rzeczniczka Praw Obywatelskich Ukrainy Ludmiła Denisowa oskarżyła Rosję o kradzież ukraińskiego zboża. Jej zdaniem może to doprowadzić do klęski głodu nie tylko na Ukrainie, ale i na całym świecie.

Jak napisała w mediach społecznościowych, mieszkańcy okupowanego przez Rosję Krymu zauważyli zwiększoną liczbę wagonów kolejowych oznaczonych napisem „zboże”.

Pociągi te mają się kierować do stacji kolejowych w rejonie Chersonia. Jak pisze Denisowa, Krym nie ma takich zasobów zboża, by móc je eksportować.

Regiony Chersonia i Zaporoża produkują duże ilości zboża and mają dużą liczbę spichlerzy. Widać, że agresorzy chcą „eksportować” ukraińskie zboże. Kilka tygodni temu „raszyści” ukradli ziarno z portu w Berdiańsku – napisała RPO Ukrainy.

Ukraińska RPO: Rosja narusza Konwencję Genewską

Przypomniała, że eksport zboża oraz żywności z okupowanych terytoriów jest złamaniem artykułu 55. IV Konwencji Genewskiej.

Wezwała też ONZ-owską komisję wyjaśniająca rosyjskie naruszenia praw człowieka na Ukrainie o wzięcie pod uwagę tych faktów.

Artykuł 55. IV Konwencji Genewskiej, czyli Konwencji genewskiej o ochronie osób cywilnych podczas wojny

  • Mocarstwo okupacyjne ma obowiązek zapewniania w miarę wszystkich swoich możliwości zaopatrzenia ludności w żywność i środki lecznicze; powinno ono zwłaszcza sprowadzać żywność, zapasy lecznicze i wszelkie inne konieczne artykuły, jeżeli zasoby terytorium okupowanego są niedostateczne.

  • Mocarstwo okupacyjne może rekwirować na terytorium okupowanym środki żywności, artykuły lub zapasy lecznicze wyłącznie dla okupacyjnych sił zbrojnych i administracji; powinno ono liczyć się z potrzebami ludności cywilnej. Z zastrzeżeniem postanowień innych konwencji międzynarodowych, Mocarstwo okupacyjne powinno wydać niezbędne zarządzenia w celu zapewnienia słusznego wynagrodzenia za wszystkie rekwizycje.

  • Mocarstwa opiekuńcze mogą w każdym czasie sprawdzać bez przeszkód stan zaopatrzenia terytoriów okupowanych w żywność i lekarstwa z zastrzeżeniem przejściowych ograniczeń, które mogą być wprowadzone ze względu na naglące konieczności wojskowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna