MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ul. Bema: Radni zadecydowali: można rozbudować halę

(ART)
Hala przy ul. Bema od dłuższego czasu budzi ogromne emocje
Hala przy ul. Bema od dłuższego czasu budzi ogromne emocje Wojciech Wojtkielewicz
To oznacza, że hala mięsna może zająć teren, gdzie był cmentarz żydowski.Tak zadecydowali radni miejscy podczas poniedziałkowej sesji. Ale najpierw część z nich się pomodliła.

Inwestycję miał zablokować plan miejscowy okolic dawnej hali przy ul. Bema 6. Radni go nie przyjęli, co oznacza, że budynek można rozbudować w bok, czyli w miejscu dawnego kirkutu.

Ta inwestycja od dłuższego czasu budzi ogromne emocje. Nie zabrakło ich też podczas poniedziałkowej dyskusji. - To skandal. Mam nadzieję, że radni zmienią podejście - skomentowała Lucy Lisowska, przedstawicielka gminy żydowskiej.

- W centrum Białegostoku było 6 cmentarzy. Gdybyśmy chcieli je chronić, nie można byłoby budować niczego - podkreślał Zbigniew Brożek, radny PiS.

Przed odrzuceniem planu, część radnych PiS i komitetu Tadeusza Truskolaskiego poszła się pomodlić. Podczas ogłoszonej przerwy w obradach, przy skrzyżowaniu ul. Mickiewicza i Świętojańskiej odprawiono koronkę w ramach rocznicy beatyfikacji ks. Sopoćki.

- Modlić się można w domu lub kościele, a nie podczas przerwy w obradach - mówił Zbigniew Nikitorowicz,

Karol Masztalerz z kTT, na którego wniosek ogłoszono przerwę, nie widzi w tym jednak nic złego. - Modlitwa odbyła się poza salą obrad. Mógł w niej uczestniczyć kto chciał- podkreśla.

Natomiast bez żadnej dyskusji uchwalono projekt uchwały dotyczący mieszkańców lokali komunalnych. Klub PiS zaproponował, by ci, którzy nie ze swojej winy nie zdążyli wykupić mieszkań w 2013 roku, mogli to zrobić teraz. Rada to przyjęła, a nawet rozszerzyła katalog uprawnionych osób do wszystkich mieszkańców lokali komunalnych - nieważne, czy składali wnioski dwa lata temu, czy nie.
Bonifikaty to: 50 proc. (5 lat wynajmu), 65 proc. (10 lat), 75 proc. (20 lat), 85 proc. (30 lat) i 90 proc. (40 lat). W dalszym ciągu obowiązują jednak inne obwarowania. Nie można np. w śródmieściu wykupić mieszkań w parterach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna