MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ułatwienia dla myśliwych. Część zmian w prawie łowieckim już weszła w życie. Czy dzieci będą mogły brać udział w polowaniach?

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Jakie zmiany wprowadzono dla kół łowieckich? Czy powróci możliwość udziało osób poniżej 18. roku życia w polowaniach?
Jakie zmiany wprowadzono dla kół łowieckich? Czy powróci możliwość udziało osób poniżej 18. roku życia w polowaniach? Dariusz Gdesz/Polska Press
W listopadzie 2022 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu uproszczenia procedur administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Oznacza to, że już teraz i od kolejnego roku myśliwi muszą liczyć się ze zmianami. Nowe przepisy nakładają obowiązek posiadana elektronicznej książki ewidencji pobytu myśliwych na polowaniu indywidualnym, a także umożliwiają przeprowadzenie walnych zgromadzeń kół łowieckich, które wcześniej były zablokowane na czas pandemii. Co nowego czeka jeszcze sektor łowiecki?

Spis treści

W Polsce działa ponad 120 tys. myśliwych. Jak wskazują statystyki, przez ostatnie 20 lat liczba ta wzrosła o ponad 25 tys., co tylko udowadnia, że łowiectwo stanowi ważny sektor resortu rolnictwa.

– Łowiectwo jest związane z rolnictwem. Są to naczynia połączone, bez których nie byłoby tak olbrzymiej tradycji łowieckiej w naszym kraju – mówił na ciechanowskim Hubertusie wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski.

Będzie można przeprowadzić wybory w kołach łowieckich

Do tej pory prawo określało przepis na podstawie sytuacji pandemicznej w kraju. Art. 33e zablokował możliwość przeprowadzania walnych zgromadzeń kół łowieckich, w założeniu miał zapobiec upływowi w 2020 roku kadencji kół wybranych w 2015 roku. W przeciwnym razie gospodarka łowiecka mogłaby ulec paraliżowi.

- Jeżeli w trakcie trwania kadencji organów Polskiego Związku Łowieckiego oraz organów koła łowieckiego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wprowadzony został stan zagrożenia epidemicznego, stan epidemii lub stan nadzwyczajny kadencja tych organów ulega przedłużeniu do czasu wyboru organów Polskiego Związku Łowieckiego oraz organów koła łowieckiego kolejnej kadencji – czytamy w poprzedniej ustawie.

Choć formalnie dalej utrzymuje się stan zagrożenia epidemicznego, obostrzenia zostały poluzowane, potrzeba też stabilności w branży łowieckiej i wprowadzenia możliwości przeprowadzenia wyborów. Zmiana przepisów w nowelizacji otwiera ku temu drzwi. Walne zgromadzenia same zdecydują, czy chcą przeprowadzić wybory nowych zarządów

- Należy mieć tu na uwadze to, że z wnioskiem o wybór organów koła nowej kadencji mogą wystąpić także komisja rewizyjna danego koła obecnej kadencji, właściwy zarząd okręgowy lub 1/3 ogólnej liczby członków danego koła. Wybór władz koła nowej kadencji może się odbyć na nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu zwołanym w tym celu – informuje Polski Związek Łowiecki.

Elektroniczna książka ewidencji dla każdego

Kolejna zmiana obejmuje nakaz stosowania elektronicznej książki ewidencji pobytu myśliwych na polowaniu indywidualnym. Papierowa wersja dokumentu może być użyta jedynie, gdy zaistnieją okoliczności uniemożliwiające czasowo prowadzenie książki online. PZŁ zaleca kołom, które jeszcze ich nie wprowadziły, aby nawiązały kontakt z dostawcami tego typu usług informatycznych i jak najszybciej je wdrożyły.

Kontrowersje wokół dzieci na polowaniu

O możliwości udziału osób poniżej 18. roku życia w polowaniach debatują posłowie. Projekt ustawy o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych zakłada przywrócenie możliwości obecności dzieci w trakcie czynności łowieckich – ma to być uzależnione od zgody rodziców lub opiekunów prawnych. Zakaz obowiązuje od marca 2018 r. za sprawą nowelizacji prawa łowieckiego. 2 grudnia czytaniem zajmie się Komisja Nadzwyczajna ds. deregulacji. Wprowadzenie zapisu ewentualnej zgody dorosłego w praktyce całkiem zniesie zakaz. Pomysł podzielił obywateli. Jedni uważają, że kiedyś obecność najmłodszych w lesie była czymś naturalnym, wystarczyło dbać i uważać na pociechy, dla innych jest to brutalny obraz niegodny oczu dzieci i uczy przedmiotowego traktowania żywych stworzeń.

Myśliwi tłumaczą zniesienie zakazu jako szansę na pokazanie dorastającym ludziom przyrody, natury w każdym ich aspekcie. Z kolei organizacje, np. Pracownia na rzecz Wszystkich Istot podkreśla, że przemoc rodzi przemoc i niesie ryzyko dla psychiki dziecka.

Źródło: PZŁ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna