MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ulewy i gradobicia nie odpuszczają. Jak chronić swój dobytek, gdy żywioł atakuje? Sprawdź, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie od powodzi

Anna Gandecka
Wideo
od 12 lat
Tegoroczna powódź, która na początku czerwca nawiedziła Bielsko-Białą, po raz kolejny przypomniała nam o nieprzewidywalności i sile natury. Z kolei wczoraj nad województwem śląskim przeszło potężne gradobicie. W obliczu takich wydarzeń coraz więcej osób zastanawia się, jak zabezpieczyć swoje domy przed podobnymi sytuacjami w przyszłości. Jednym ze sposobów jest ubezpieczenie domu od powodzi. Dowiedz się, na czym polega ten rodzaj ubezpieczenia oraz na co zwrócić uwagę przy jego wyborze.

Spis treści

Czym jest powódź w polisie mieszkaniowej?

Ochronę przed powodzią można znaleźć w większości polis mieszkaniowych, chociaż często jest ona dostępna jako opcja dodatkowa. Powódź w polisie mieszkaniowej to ryzyko ujęte w ramach ubezpieczenia nieruchomości, które obejmuje szkody spowodowane:

  • intensywnymi opadami deszczu,

  • topnieniem śniegu i lodu,

  • tworzeniem się zatorów lodowych,

  • spływem wody po zboczach górskich,

  • podniesieniem poziomu wód w rzekach, jeziorach i zbiornikach sztucznych,

  • sztormem oraz cofką morską.

Pamiętaj, że powódź różni się od zalania, głównie przyczynami powstania szkody oraz kosztami związanymi z tym zdarzeniem.

Powódź nie jest zagrożeniem sezonowym – może wystąpić przez cały rok. Od marca do października najczęstsze są powodzie roztopowe, roztopowo-opadowe i zatorowe. W grudniu i styczniu występują powodzie opadowe, a od października do marca – sztormowe. Każdy z tych rodzajów powodzi może prowadzić do znacznych i kosztownych uszkodzeń mienia.

Co obejmuje ubezpieczenie od powodzi?

Aby zabezpieczyć dom lub mieszkanie przed skutkami powodzi, konieczne jest wykupienie dodatkowego ubezpieczenia. Nawet jeśli podstawowa polisa obejmuje ryzyko powodzi, to przede wszystkim chronione są same mury budynku oraz stałe elementy jego wykończenia, takie jak podłogi, ściany, instalacje elektryczne i wodno-kanalizacyjne.

Jeśli chcesz chronić także przedmioty codziennego użytku, musisz rozszerzyć zakres polisy o ochronę tzw. ruchomości domowych. Wówczas, w przypadku powodzi, ubezpieczenie obejmie również meble, sprzęt RTV i AGD, książki, ubrania, sprzęt sportowy i inne przedmioty,.

Ochroną przed powodzią można objąć także:

Ubezpieczenie może również pokrywać szkody spowodowane przesiąkaniem wód gruntowych, zawilgoceniem oraz zagrzybieniem. W takim przypadku również możesz liczyć na odszkodowanie. Kompleksowa ochrona, znana jako polisa All Risk, zapewni ubezpieczenie całej nieruchomości od wszelkich zagrożeń.

Ubezpieczenie domu od podtopień i powodzi staje się coraz bardziej potrzebne mieszkańcom obszarów, które dawniej rzadko lub nigdy nie doświadczały takich zjawisk.
Ubezpieczenie domu od podtopień i powodzi staje się coraz bardziej potrzebne mieszkańcom obszarów, które dawniej rzadko lub nigdy nie doświadczały takich zjawisk. 123RF/ volody10

Ocena ryzyka powodzi przez ubezpieczyciela – co warto wiedzieć?

Ubezpieczyciele oceniają ryzyko wystąpienia powodzi na podstawie wielu czynników. Istotną rolę odgrywa tutaj lokalizacja nieruchomości. Firmy ubezpieczeniowe korzystają z map zagrożeń powodziowych, które pokazują, jakie tereny są najbardziej narażone na zalanie. Analizowane są również dane historyczne dotyczące powodzi w danym regionie oraz lokalne warunki geograficzne i hydrologiczne.

Ubezpieczyciele mogą brać pod uwagę także stan techniczny budynku oraz jego zabezpieczenia przeciwpowodziowe. Jeśli twój dom lub mieszkanie znajduje się na terenie zalewowym lub w miejscu, gdzie regularnie dochodziło do podtopień, możesz spotkać się z odmową ubezpieczenia.

Jak sprawdzić, czy dany teren jest zalewowy?

Aby sprawdzić, czy dom znajduje się w strefie powodziowej, można skorzystać z kilku narzędzi. W Polsce dostępne są mapy zagrożeń powodziowych, które publikowane są przez Państwowy Instytut Geologiczny oraz inne instytucje odpowiedzialne za zarządzanie kryzysowe i ochronę przeciwpowodziową. Znajdziesz je na stronach internetowych odpowiednich urzędów oraz w lokalnych planach zagospodarowania przestrzennego. Jedną z nich jest rządowa strona wody.isok.gov.pl.

Niektóre firmy ubezpieczeniowe udostępniają swoje własne mapy ryzyka powodziowego, które mogą pomóc w ocenie zagrożenia.

Ile kosztuje ubezpieczenie od powodzi?

Składki mogą się znacznie różnić w zależności od regionu – nieruchomości położone w strefach wysokiego ryzyka powodziowego będą miały wyższe składki niż te znajdujące się w bezpieczniejszych miejscach. Przeciętna roczna składka na ubezpieczenie od powodzi w Polsce może wynosić od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Warto skonsultować się z kilkoma ubezpieczycielami, aby uzyskać najbardziej korzystną ofertę.

Ubezpieczenie od powodzi to bardzo cenne rozszerzenie, bo też sama powódź jest niebezpiecznym kataklizmem mogącym przynieść straty rzędu kilkudziesięciu czy nawet kilkuset tysięcy złotych. Mimo tego polisa uwzględniająca to ryzyko nie jest przesadnie droga, jeśli podzieli się jej koszt przez liczbę miesięcy obowiązywania umowy z towarzystwem. Zestawianie ze sobą konkurencyjnych ofert może obniżyć koszty ubezpieczenia nawet o kilkaset złotych roczni – mówi Małgorzata Przybyszewska, ekspert ds. ubezpieczeń nieruchomości rankomat.pl.

Karencja w ubezpieczeniu od powodzi – co to jest?

Karencja to okres, który musi upłynąć od momentu zawarcia umowy ubezpieczenia do momentu, gdy ochrona zaczyna obowiązywać. W przypadku ubezpieczenia od powodzi karencja wynosi zazwyczaj od kilku dni do kilku tygodni. Ma to na celu zapobieganie sytuacjom, w których klienci zawierają umowę dopiero w momencie, gdy powódź jest już nieunikniona. Dlatego ważne jest, aby nie zwlekać z zakupem polisy do ostatniej chwili, zwłaszcza w okresach, gdy ryzyko powodzi jest wyższe.

Na co uważać, podpisując umowę z ubezpieczycielem?

Podpisując umowę ubezpieczenia domu od powodzi, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych rzeczy. Przede wszystkim, dokładnie przeczytaj ogólne warunki ubezpieczenia (OWU), aby dowiedzieć się, co jest objęte ochroną, a co wyłączone z odpowiedzialności ubezpieczyciela. Upewnij się, że suma ubezpieczenia odpowiada rzeczywistej wartości twojego mienia, aby w razie szkody otrzymać odpowiednie odszkodowanie. Zwróć uwagę na klauzule dotyczące karencji, sprawdź, jakie są procedury zgłaszania szkody oraz jakie dokumenty będą wymagane.

W obliczu rosnącego ryzyka powodziowego, szczególnie w rejonach o podwyższonym zagrożeniu, warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie swojego domu. Pamiętaj, aby dokładnie przeanalizować ofertę ubezpieczyciela i nie zwlekać z jej zakupem do ostatniej chwili. Dzięki temu możesz zmniejszyć straty wywołane żywiołem i szybko wrócić do normalnego życia po ewentualnej powodzi.

Źródła: rankomat.pl, Państwowy Instytut Geologiczny, Mapy zagrożeń powodziowych

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Regiodom codziennie. Obserwuj Regiodom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ulewy i gradobicia nie odpuszczają. Jak chronić swój dobytek, gdy żywioł atakuje? Sprawdź, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie od powodzi - RegioDom.pl

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna