Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ultimatum Komisji Europejskiej dla Polski. Czy grożą nam kary finansowe za nieprzestrzeganie wyroku TSUE? Kiedy wyrok TK?

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Ultimatum Komisji Europejskiej dla Polski. Czy grożą nam kary finansowe za nieprzestrzeganie wyroku TSUE? Kiedy wyrok TK?
Ultimatum Komisji Europejskiej dla Polski. Czy grożą nam kary finansowe za nieprzestrzeganie wyroku TSUE? Kiedy wyrok TK? marek szawdyn/polska press
Ultimatum KE dla Polski obowiązuje do 16 sierpnia 2021 r. Spór dotyczący kompetencji organów UE a prawem krajów członkowskich trwa w najlepsze.

Komisja Europejska daje Polsce czas do 16 sierpnia 2021 r. na informację czy Polska podporządkuje się do orzeczenia TSUE. W przeciwnym wypadku grozi nam karami finansowymi.

Wysłaliśmy do Polski list z prośbą o wyjaśnienie, w jaki sposób stosuje środki tymczasowe i niedawne orzeczenie TSUE w celu ochrony niezawisłości sędziowskiej - poinformowała we wtorek wieczorem szefowa KE Ursula von der Leyen. Jak dodała "KE nie zawaha się skorzystać ze swoich uprawnień wynikających z traktatów".

Komisja Europejska dała rządowi czas na pisemną odpowiedź. Polska musi to zrobić do 16 sierpnia. Urzędnicy KE mówią o zawieszeniu Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego zgodnie z wyrokiem TSUE w Luksemburgu. Jest możliwe, że Polska do tego czasu zadeklaruje, że coś w tej sprawie zrobi. Zdaniem urzędników byłby to krok w dobrą stronę.

Niedostosowanie się do żądania grozi Polsce sankcjami. Jeśli KE uzna, że rząd Polski niedostatecznie wywiązał się z żądania, komisja wysyła pozew do TSUE z prośbą o zastosowanie środków tymczasowych.

Jakie to środki? To kary finansowe za każdy dzień zwłoki w niewykonywaniu orzeczenia TSUE. Oczywiście TSUE będzie mieć czas na rozpatrzenie wniosku KE o nałożeniu kary. Postępowanie takie podlega określonej procedurze.

Przypomnijmy, że mechanizm praworządności KE wobec Polski po raz pierwszy zastosowała już w 2016 r.

Na tym przykładzie widać spór dotyczący kompetencji organów UE a prawem krajów członkowskich. Ten konflikt dwóch porządków prawnych co jakiś czas dotyka Polski czy choćby Węgier.

Jeśli polski Trybunał Konstytucyjny stwierdzi wyższość prawa krajowego nad unijnym, krytycy obawiają się poważnych konsekwencji dla UE - napisał ostatnio niemiecki dziennik „FAZ“. Dziennik obawia się nawet, że może to doprowadzić do wyjścia Polski z Unii Europejskiej.

Trybunał Konstytucyjny ogłosił przerwę w rozprawie dotyczącej wyższości prawa krajowego nad unijnym do 14 sierpnia 2021 r. Jeśli tego dnia TK ogłosi swój wyrok, rząd będzie miał mało czasu na skonstruowanie odpowiedzi. Może się zdarzyć, że do ultimatum wyznaczonego Polsce przez KE nie poznamy orzeczenia TK w tej bardzo ważnej sprawie.

Komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders, nawiązując do podejmowanych w Polsce decyzji, powiedział w wywiadzie dla „Financial Times”, że mogą one stworzyć „prawdziwe zagrożenie dla całej architektury naszej Unii”. Powołał się przy tym także na wyrok niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie Europejskiego Banku Centralnego, w którym niemiecki trybunał nie uznał decyzji TSUE.

- Jeżeli tego nie zastopujemy, to państwa członkowskie UE uzyskają coraz więcej możliwości podważania zasady wyższości prawa unijnego i kompetencji TSUE - ostrzegł Didier Reynders.

Krytycy zarzucają Komisji Europejskiej, że nie skorzystała do tej pory z możliwości wniesienia do TSUE wniosku o nałożenie na Polskę kar finansowych, jeśli w dalszym ciągu nie będzie się stosowała do orzeczeń sądu unijnego. Tym razem więc KE, w zależności od zadowalającej Komisję odpowiedzi Polski, może zdecydować się na wniosek do TSUE o nałożenie kar finansowych na nasz kraj.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ultimatum Komisji Europejskiej dla Polski. Czy grożą nam kary finansowe za nieprzestrzeganie wyroku TSUE? Kiedy wyrok TK? - Portal i.pl

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna