Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

UMB szuka chętnych do badań. Naukowcy sprawdzą, czy terapia plejotropowa zapobiega rakowi

agsa
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne pixabay.com
Choroba obturacyjna płuc plus palenie tytoniu to mieszanka wybuchowa. Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku właśnie u tak obciążonych zdrowotnie osób chcą wypróbować działanie terapii antynowotworowej. Do badania potrzeba aż 500 osób.

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku realizuje badanie pt. „Niekomercyjne badanie kliniczne terapii plejotropowej i profilaktyki raka u palących tytoń pacjentów z przewleką obturacyjną chorobą płuc (POChP) przyjmujących statyny”, w ramach projektu finansowanego przez Agencję Badań Medycznych.W badaniu tym weźmie udział około 500 pacjentów.

Wszyscy uczestnicy otrzymują standardowe leczenie w połączeniu z badanym lekiem lub placebo (produkt nieaktywny).

Do badania będą włączeni pacjenci, którzy ukończyli 40 r.ż., są byłymi palaczami bądź palą obecnie, nie przyjmowali statyn (badany produkt leczniczy: atorwastatynaw ciągu ostatnich 3 miesięcy oraz nie mają przeciwskazań do ich stosowania.

Badanie zostało pozytywnie zaopiniowane przez Komisję Bioetyczną oraz uzyskało pozwolenie na prowadzenie wydane przez Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Statyny to leki powszechnie wykorzystywane w leczeniu miażdżycy. Działają poprzez hamowanie enzymu (HMG-CoA). Enzym ten pełni ważną rolę w produkcji cholesterolu. Zablokowanie jego funkcji przez statynę przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu we krwi, co ma kluczowe znaczenie w prewencji chorób układu naczyniowego.

Dane epidemiologiczne i coraz liczniejsze kliniczne sugerują, że statyny mogą mieć pozytywny wpływ na leczenie nowotworów. Stwierdzono, że ich dodanie do leków cytostatycznych wpływa pozytywnie na przebieg leczenia onkologicznego. Również poprzez działanie przeciwzapalne oraz przeciwutleniające statyny mogą mieć pozytywny wpływ na przebieg przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP).

Jak czytamy na stronach UMB: Głównym celem projektu jest wykazanie efektu działania statyn (rosuwastatyna albo atorwastatyna) na poprawę stanu kliniczego, redukcję częstości zaostrzeń oraz prewencję zapadalności na raka płuca wśród pacjentów z rozpoznaną Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc (POChP). Statyny podawane będą chorym na POChP i raka płuca, a także palaczom papierosów u których nie doszło do rozwoju wyżej wymienionych chorób. Analiza będzie oparta na ocenie klinicznej, czyli kontroli funkcji układu oddechowego oraz przebiegu choroby nowotworowej oraz na ocenie aktywności/ekspresji genów prokancerogennych pod wpływem tego leczenia. Ze względu na to, że rak jest przede wszystkich chorobą genomu, zostanie przeprowadzona ocena genetyczna w celu ustalenia roli statyn w hamowaniu aktywacji/wyciszanu genów odpowiedzialnych za rozwój POChP i raka płuca.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: UMB szuka chętnych do badań. Naukowcy sprawdzą, czy terapia plejotropowa zapobiega rakowi - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna