Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

UMWP Białystok. Podlaskie Forum Miast Ambitnych zainaugurowało swą działalność

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Forum Ambitnych Miast - konferencja: sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak i marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.
Forum Ambitnych Miast - konferencja: sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak i marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki. Wojciech Wojtkielewicz
By lepiej wykorzystywać fundusze unijne powstało Forum Ambitnych Miast Województwa Podlaskiego. Będzie to miejsce dyskusji przy opracowywaniu strategii rozwoju województwa. Forum tworzy 14 miast regionu, które są siedzibami powiatów.

W jego pierwszym posiedzeniu, które odbyło się w poniedziałek (4.07) w urzędzie marszałkowskim uczestniczyli: sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak i marszałek województwa Artur Kosicki.
W skład forum wchodzą: Augustów, Bielsk Podlaski, Grajewo, Hajnówka, Kolno, Łapy, Łomża, Mońki, Sejny, Siemiatycze, Sokółka, Suwałki, Wysokie Mazowieckie, Zambrów i Białystok, jako członek Unii Metropolii Polskich z głosem doradczym.

– Powołując to gremium chcieliśmy stworzyć pole do dyskusji o problemach, z którymi te miasta borykają się, do wymiany doświadczeń, współpracy i tym samym wypracowywania dobrych pomysłów. To pozwoli na jak najlepsze wykorzystanie środków europejskich z rozpoczynającej się perspektywy, w której nasze województwo otrzyma blisko 1,3 mld euro – mówił marszałek województwa podlaskiego.

Czytaj również:

Dodał, że członkowie forum będą też dyskutować o wykorzystaniu wsparcia z budżetu państwa i o projektach strategicznych dla województwa. Dotyczy to m.in. pieniędzy dla uzdrowisk, takich jak Augustów czy Supraśl czy na inwestycje w Suwałkach, Łomży i Białymstoku.

Forum Ambitnych Miast będzie działało w ramach Programu „Rozwój Lokalny” – projektu realizowanego przez MFiPR i finansowanego z Funduszy Norweskich.

– Dziękuję serdecznie za tę inicjatywę. To wyraz chęci podejmowania działań, dzięki którym jakość życia mieszkańców będzie się znacznie poprawiać – podkreśliła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Beneficjentami tego programu w Podlaskiem są Łomża i Hajnówka. Jak nam powiedział burmistrz Jerzy Sirak, Hajnówka otrzymała ponad 3,3 mln euro )ok. 15 mln zł), z których 60 proc. przeznaczy na inwestycje, a 40 proc. na ekspertyzy i projekty. Ponieważ, po wstrzymaniu gospodarczej eksploatacji Puszczy Białowieskiej, miasto potrzebuje nowego impulsu do rozwoju, w Hajnówce powstanie Akademia Przyrody, a przy współpracy w Politechnika Białostocką - laboratorium grzybów. Z Funduszy Norweskich zostanie też sfinansowany remont byłego dworca PKP i zakup części budynku PKO BP na potrzeby samorządu.

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: UMWP Białystok. Podlaskie Forum Miast Ambitnych zainaugurowało swą działalność - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna