Dotyczy to w głównej mierze nowo powstałych obiektów.
Do końca 2020 roku wszystkie oddane do użytku budynki będą musiały przestrzegać bardzo ścisłych norm w zakresie oszczędzania energii. Zgodnie z nowymi przepisami budownictwo mieszkaniowe powinno praktycznie nie emitować gazów cieplarnianych. Dla obiektów użyteczności publicznej wymóg wejdzie w życie dwa lata wcześniej. Jednocześnie, państwa członkowskie zobowiązały się wspierać modernizacje starych kamienic, domów czy bloków, tak by stały się energooszczędne. W tym celu Unia Europejska wesprze montaż instalacji paneli słonecznych, klimatyzacji czy izolacji cieplnej. - Budynki nie muszą być największym konsumentem energii, choć obecnie odpowiadają za blisko 40% jej zużycia, a tym samym za emisję ogromnej ilości CO2 - mówi Tomasz Zembrowski z firmy Baumit - Wykonanie izolacji cieplnej ścian zewnętrznych oznacza nie tylko oszczędność kosztów energii, ale również zmniejszenie emisji szkodliwych gazów do atmosfery.
W myśl nowych przepisów zaplanowano stosowanie tzw. inteligentnych liczników. Dzięki nim mieszkańcy będą mieli możliwość kontrolowania zużycia prądu i dostosowanie go do własnych potrzeb. W celu sfinansowania niezbędnych modernizacji, państwa członkowskie i sama UE przewidują subwencje. Konkretne programy wspierające są jednak dopiero w przygotowaniu.
Według Agencji Energii dzięki wdrożonym wymogom bez ponoszenia wielkich kosztów można będzie zmniejszyć aż o 75% ilość energii wykorzystywanej w domach, mieszkaniach i obiektach użyteczności publicznej.
Zmienią się również zasady certyfikacji budynków. Obok informacji na temat efektywności energetycznej, będą one zawierać również dane o odnawialnych źródłach energii użytych do poprawy bilansu energetycznego. Dokument musi posiadać każdy nowo powstały budynek i powinien otrzymać go zarówno właściciel jak i wynajmujący daną nieruchomość. Certyfikat w swoim ostatecznym kształcie ma zostać przedstawiony KE do zatwierdzenia do 2011.
Nowe przepisy nie będą obejmować domów o powierzchni mniejszej niż 50 m2, domów letniskowych, które są zamieszkane przez mniej niż cztery miesiące w roku oraz budynków o użyteczności religijnej.
Przepis przyjęty przez PE musi teraz zostać wdrożony w poszczególnych państwach członkowskich.
Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym wyzwaniem dla firm
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?