MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Unia wprowadza ograniczenia na emisję gazów z kominów

InplusPR, www.gs24.pl
Zgodnie z nowymi wytycznymi Parlamentu Europejskiego do 2020 roku budownictwo mieszkaniowe nie powinno emitować gazów cieplarnianych.

Dotyczy to w głównej mierze nowo powstałych obiektów.

Do końca 2020 roku wszystkie oddane do użytku budynki będą musiały przestrzegać bardzo ścisłych norm w zakresie oszczędzania energii. Zgodnie z nowymi przepisami budownictwo mieszkaniowe powinno praktycznie nie emitować gazów cieplarnianych. Dla obiektów użyteczności publicznej wymóg wejdzie w życie dwa lata wcześniej. Jednocześnie, państwa członkowskie zobowiązały się wspierać modernizacje starych kamienic, domów czy bloków, tak by stały się energooszczędne. W tym celu Unia Europejska wesprze montaż instalacji paneli słonecznych, klimatyzacji czy izolacji cieplnej. - Budynki nie muszą być największym konsumentem energii, choć obecnie odpowiadają za blisko 40% jej zużycia, a tym samym za emisję ogromnej ilości CO2 - mówi Tomasz Zembrowski z firmy Baumit - Wykonanie izolacji cieplnej ścian zewnętrznych oznacza nie tylko oszczędność kosztów energii, ale również zmniejszenie emisji szkodliwych gazów do atmosfery.

W myśl nowych przepisów zaplanowano stosowanie tzw. inteligentnych liczników. Dzięki nim mieszkańcy będą mieli możliwość kontrolowania zużycia prądu i dostosowanie go do własnych potrzeb. W celu sfinansowania niezbędnych modernizacji, państwa członkowskie i sama UE przewidują subwencje. Konkretne programy wspierające są jednak dopiero w przygotowaniu.
Według Agencji Energii dzięki wdrożonym wymogom bez ponoszenia wielkich kosztów można będzie zmniejszyć aż o 75% ilość energii wykorzystywanej w domach, mieszkaniach i obiektach użyteczności publicznej.

Zmienią się również zasady certyfikacji budynków. Obok informacji na temat efektywności energetycznej, będą one zawierać również dane o odnawialnych źródłach energii użytych do poprawy bilansu energetycznego. Dokument musi posiadać każdy nowo powstały budynek i powinien otrzymać go zarówno właściciel jak i wynajmujący daną nieruchomość. Certyfikat w swoim ostatecznym kształcie ma zostać przedstawiony KE do zatwierdzenia do 2011.

Nowe przepisy nie będą obejmować domów o powierzchni mniejszej niż 50 m2, domów letniskowych, które są zamieszkane przez mniej niż cztery miesiące w roku oraz budynków o użyteczności religijnej.
Przepis przyjęty przez PE musi teraz zostać wdrożony w poszczególnych państwach członkowskich.

Źródło: Mniej dwutlenku węgla - www.gs24.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna