Unikatowe bilety komunikacji miejskiej. Zobacz jak wyglądały kiedyś bilety autobusowe w naszym regionie. Pamiętasz je jeszcze?

Piotr Łozowik
Piotr Łozowik
Pamiętasz je jeszcze?
Pamiętasz je jeszcze? archiwum
Papierowe bilety komunikacji miejskiej powoli przechodzą do historii, zastępują je telefoniczne aplikacje. Przeszukaliśmy archiwa i znaleźliśmy stare bilety autobusowe, które kiedyś były w użyciu w miastach naszego województwa. Czy używaliście takich biletów?

Czym jest transport miejski?

Transport miejski to dziedzina gospodarowania polegająca na zaspokajaniu potrzeb przewozowych na obszarze zurbanizowanym: w obrębie miasta oraz w strefie podmiejskiej. Charakterystycznym rodzajem miejskiego transportu jest transport zbiorowy, np.:

  • autobusy,
  • trolejbusy,
  • tramwaje,
  • kolej miejska,
  • metro,
  • prom.

Zobacz również: Trudna sytuacja finansowa komunikacji miejskiej w największych miastach województwach podlaskiego. 100 mln złotych deficytu BKM

Oprócz transportu zbiorowego w niektórych miastach funkcjonują publiczne systemy wypożyczania rowerów, hulajnóg oraz samochodów osobowych.

Zobacz jak wyglądały stare bilety komunikacji miejskiej w naszym regionie:

Komunikacja miejska w Białymstoku

Tramwaje w Stolicy Podlasia: 1895-1918

W 1893 Rada Miejska Białegostoku podpisała kontrakt na eksploatację pierwszego miejskiego tramwaju konnego. W 1895 pierwsze wozy wyruszyły z dworca kolejowego przez ulicę Lipową do ulicy Świętojańskiej. Podczas I wojny światowej spłonęły stajnie i powozownie tramwajowe, rozpoczęto likwidacje torów tramwajowych z terenu miasta. Jeszcze około 1959 wśród brukowej kostki ulicy Kilińskiego, przed bramą pałacu Branickich, widać było krótkie odcinki szyn, resztki torowiska tramwajowego. Od 1985 rozpoczęto ponowne planowanie linii tramwajowej w Białymstoku, jednak do tej pory projekty te nie zostały zrealizowane.

Autobusy miejskie

Trzeba przyznać, że komunikacja miejska w Białymstoku przez lata nie była najmocniejszą stroną Białegostoku. W okresie międzywojennym mieszkańcy mieli na co narzekać, nie było tramwajów, a komunikacja autobysowa była na słabym poziomie. Po zakończeniu wojny białostocka komunikacja miejska została uruchomiona dopiero w listopadzie 1945 r.,a jej efektywność była fatalna. Dopiero w latach 60-tych sytuacja zaczęła się powolutku poprawiać w skutek zwiększenia taboru. Co ciekawe w 1969 r. białostockie MPK jako pierwsze w Polsce wprowadziło we wszystkich autobusach „bezkonduktorską, zautomatyzowaną obsługę”. W 1969 r. to była rewolucja.

Autobusy miejskie na Podlasiu

Komunikacja miejska kojarzy się zazwyczaj z większymi ośrodkami, jednak i w tych mniejszych często spotkamy autobusy. Na Podlasiu na przykład w większości miasteczkach, które liczą przynajmniej kilkanaście tysięcy mieszkańców, możemy skorzystać z transportu publicznego. Są to prócz Białegostoku:

  • Suwałki
  • Łomża
  • Augustów
  • Bielsk Podlaski
  • Hajnówka
  • Sokółka
  • Siemiatycze

Do galerii dołączamy bilety z Ełku ponieważ, gdy funkcjonowały miasto to leżało w naszym województwie.

Zobacz jak wyglądały stare bilety komunikacji miejskiej w naszym regionie:

Ciekawostki:

  • autobusy miejskie w Siemiatyczach jeżdżą od 1984 roku
  • w Bielsku Podlaskim transport miejski jest darmowy
  • w Hajnówce od 1979 roku funkcjonuje Zakład Komunikacji Miejskiej

Niestety kolekcja biletów w galerii ma spore braki. Jeśli posiadacie stare bilety, których nie widzieliście w zestawieniu i chcecie się nimi podzielić wyślijcie ich zdjęcie na adres: [email protected]

Strefa Biznesu - inwestycje w samochody klasyczne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna