Uniwersjada 2017. Medalowe żniwa w Tajpej

Pawel Hochstim
Żeńska sztafeta 4x400 metrów zdobyła ostatni z dwudziestu pięciu polskich medali na 29. Letniej Uniwersjadzie w Tajpej Paweł Hochstim
25 medali to dorobek polskiej reprezentacji na uniwersjadzie w Tajpej. Impreza, w której udział brało ponad 10 tys. sportowców, dziś się zakończy.

- Przed wyjazdem na Tajwan stawialiśmy sobie za minimum dwanaście medali, dzięki czemu moglibyśmy świętować pięćsetny polski medal w historii uniwersjad. Mamy dorobek ponad dwa razy większy i jesteśmy nim zachwyceni - mówi Tomasz Szponder, szef polskiej ekipy w Tajpej.

Polacy siedem razy stanęli na najwyższym stopniu podium. Złote medale zdobyli szpadzistka Aleksandra Zamachowska oraz lekkoatleci - Krystian Zalewski (3000 metrów z przeszkodami), Marcelina Witek (rzut oszczepem), Malwina Kopron (rzut młotem), Paweł Fajdek (rzut młotem), Małgorzata Hołub (400 metrów) oraz sztafeta 4x400 metrów. Biało-czerwoni zdobyli też dziewięć srebrnych medali - Konrad Bukowiecki (pchnięcie kulą), sztafeta 4x100 metrów, Joanna Linkiewicz (40o metrów przez płotki), Klaudia Kardasz (pchnięcie kulą), Kamila Pytka (szpada), dwa razy Kacper Majchrzak (pływanie, 100 i 200 metrów dowolnym), Aleksandra Kowalczuk (taekwondo indywidualnie) oraz drużyna taekwondzistek. Polscy sportowcy wywalczyli również dziewięć brązowych medali - Damian Czykier (110 metrów przez płotki), Rafał Omelko (400 metrów), Paulina Guba (pchnięcie kulą), Joanna Fiodorow (rzut młotem), drużyny szpadzistek i florecistek, Filip Broniszewski (szpada), Krzysztof Pielowski (maraton pływacki) i Bartosz Kołecki (taekwondo).

- Trzeba podkreślić, że medale zdobywali przedstawiciele czterech dyscyplin. Ta uniwersjada powinna być przełomem dla taekwondzistów, którzy nigdy wcześniej nie mieli ani jednego krążka uniwersjadowego, a z Tajpej wracają z trzema - dodaje Szponder.

Na szczególne brawa zasługują lekkoatleci, którzy zdobyli aż czternaście medali, choć konkurencja była spora. Sportowców z trybun Taipei Stadium dopingował m.in. legendarny amerykański lekkoatleta Carl Lewis. - Świat przygotował się do tej uniwersjady. Drugie miejsce w klasyfikacji medalowej i pierwsze w klasyfikacji punktowej jest wielkim sukcesem lekkoatletów - mówił Lech Leszczyński, prezes łódzkiego AZS.

- Dla niektórych może to szczyt, ale z kolei dla niektórych uniwersjada jest świetną drogą do światowej kariery - dodaje Leszczyński.

Lekkoatleci, szermierze i taekwondziści to najbardziej wygrane grupy w polskiej akademickiej reprezentacji. Nieźle wypadli też pływacy, zwłaszcza dwukrotny srebrny medalista Kacper Majchrzak.

- Jesteśmy zadowoleni, Kacper jest naszym kapitanem i spisał się bez zarzutu. Mieliśmy sporo finałów, a do tego jeszcze brąz w maratonie pływackim Krzysztofa Pielowskiego, co było olbrzymim sukcesem, zwłaszcza, gdy weźmiemy pod uwagę warunki panujące na trasie - mówi Jakub Karpiński, szef ekipy pływaków na uniwersjadzie.

W Tajpej biało-czerwoni zdobyli 25 medali, o siedem więcej, niż przed dwoma laty w koreańskim Gwangju. Najlepszą pod względem medalowym uniwersjadą w historii dla polskich sportowców były igrzyska w 2013 roku w Kazaniu, gdzie biało-czerwoni zdobyli 30 medali. Wtedy było jednak o nie łatwiej, bo wśród dyscyplin były kajakarstwo i wioślarstwo, a w nich Polacy są bardzo mocni.

Kolejna letnia uniwersjada odbędzie się za dwa lata w Neapolu.

Materiał oryginalny: Uniwersjada 2017. Medalowe żniwa w Tajpej - Dziennik Łódzki