Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Medyczny: Badania całkowite genomu ludzkiego

(luk)
- To przełomowy projekt - mówi o badaniu genomu Podlasian prof. Lech Chyczewski, rzecznik UMB
- To przełomowy projekt - mówi o badaniu genomu Podlasian prof. Lech Chyczewski, rzecznik UMB Medyk białostocki
Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku rozpoczęli pracę nad genomem mieszkańców Podlasia. Badania przeprowadzą wspólnie z amerykańskimi naukowcami z Uniwersytetu na Florydzie, którzy też je finansują.

- Badania pilotażowe już się rozpoczęły - mówi prof. Lech Chyczewski, rzecznik Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. - Wstępna próba obejmuje kilkadziesiąt wytypowanych osób, które będą poddane analizie.

Na razie krew do badań pobrano od kilkunastu osób. To m.in. naukowcy, sportowcy, urzędnicy.

Ale cały projekt pod nazwą „Badania całkowite genomu ludzkiego” ma docelowo objąć ok. dziesięciu tysięcy mieszkańców województwa.

Jego efektem ma być pomoc w skuteczniejszym leczeniu pacjentów. Projekt zakłada bowiem przebadanie i porównanie genomu osób zdrowych z chorymi, co pozwoli na odczytanie informacji o skłonnościach chorobowych.

- Myślę, że z tego projektu może wyjść dużo ciekawych rzeczy - mówi prof. Chyczewski.

Naukowcy mają nadzieję, że po zakończeniu badań będzie można określić, jakie są zagrożenia w społeczeństwie tzw. chorobami cywilizacyjnymi, jak nowotwory czy cukrzyca. Będzie też można sprawdzić skłonności Podlasian do innych chorób, np. centralnego układu nerwowego czy sercowo-naczyniowe. Dzięki temu skuteczniejsze mogłoby być leczenie i zapobieganie takim schorzeniom. Badania pomogłyby również w tworzeniu spersonalizowanego leczenia, dostosowanego do konkretnego chorego.

Projekt realizowany jest w nowym Centrum Badań Innowacyjnych UMB. To centrum obliczeniowe na światowym poziomie. Właśnie jest wyposażane w nowoczesne komputery, które będą w stanie dokonywać genetycznych analiz statystycznych.

- Każdy z badanych ma swój numer, będzie mógł po tym kodzie zobaczyć, na jakim etapie są jego badania - mówi prof. Lech Chyczewski. - Każdy uczestnik będzie mieć też wgląd do swoich wyników.

Badania pilotażowe zakończą się w styczniu 2016 r., będą podsumowane międzynarodową konferencją naukową.

- Będziemy chcieli na niej powiedzieć, dlaczego genom ma znaczenie, dlaczego chcemy go poznać, jakie są w tej chwili ku temu możliwości - mówi prof. Adam Krętowski, prorektor ds. nauki UMB.

Po styczniowym sympozjum, projekt wejdzie już w fazę właściwą.

Docelowo testy ma przejść ok. 10 tys. ochotników - mieszkańców Podlasia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna