Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Medyczny i Indivumed podpisały umowę. Wzrosną szanse chorych onkologicznie

(luk)
Umowa z Indivumed da też szansę podlaskim i polskim pacjentom na udział w badaniach klinicznych, dzięki którym zyskają dostęp do nowoczesnych terapii i leków, które są jeszcze niedostępne w Polsce.
Umowa z Indivumed da też szansę podlaskim i polskim pacjentom na udział w badaniach klinicznych, dzięki którym zyskają dostęp do nowoczesnych terapii i leków, które są jeszcze niedostępne w Polsce. sxc.hu
Uniwersytet Medyczny i niemiecka spółka Indivumed podpisały umowę o współpracy. Powstanie u nas bank tkanek.

Indivumed to światowy lider w obszarze badań związanych z rakiem, w dziedzinie biobankowania i medycyny klinicznej. Wczoraj przedstawiciele firmy podpisali z władzami UMB umowę o współpracy. Dzięki temu Uniwersytet Medyczny będzie mógł skorzystać z całego know-how przy tworzeniu swojego banku tkanek, czyli biobanku.

- Głównym celem jest stworzenie systemu, który pozwoli na lepszą walkę z nowotworami - mówi prof. Adam Krętowski, prorektor ds. nauki UMB. - Aby zmienić sposób terapii na bardziej skuteczny, musimy zastosować odpowiednie leczenie dla odpowiedniego pacjenta. Dotychczas leczenie polegało na tym, że wszyscy dostawali taką samą chemię, a przeżywalność była bardzo niska. Teraz medycyna idzie w kierunku doboru odpowiedniego leczenia dla odpowiedniego pacjenta. Kluczem, w przypadku guzów nowotworowych jest zbadanie guza i sprawdzenie, jaki proces w nim się odbywa.

Podstawowym elementem jest tu odpowiednie pobranie materiału do badań molekularnych. Na tej podstawie można bowiem wyciągnąć właściwe wnioski i zastosować właściwe leczenie.

- Szacuje się, że u pacjentów z rakiem płuca możemy zwiększyć dzięki temu szansę na pięcioletnie przeżycie chorego nawet dziesięciokrotnie (z obecnych 7 proc. do 60-70 proc.) - mówi prof. Krętowski. - To olbrzymia szansa.

Niemiecka firma od lat ma opracowany system poboru materiałów do takich analiz i metody samych badań. Białostoccy naukowcy będą z tych doświadczeń korzystać.

- Materiał do badań będzie pobierany podczas operacji, gdy wycinany jest guz nowotworowy, którego część jest oceniana przez patologa - opisuje prof. Krętowski. - Reszta będzie zabezpieczana według określonych standardów, zamrażana w azocie i poddawana potem badaniom molekularnym.

Gromadzone w biobanku materiały biologiczne będą rozpracowywane na poziomie genomu. Później dane genetyczne różnych pacjentów, ich sposoby leczenia, reakcje na leki, będą ze sobą zestawiane i analizowane, tak aby znaleźć sposób na lepsze leczenie.

- Zaczynamy od badań nowotworów płuc, bo są najczęstsze i niestety, terapia jest coraz mniej skuteczna - mówi prorektor. - Stopniowo chcemy rozszerzyć badania na wszystkie guzy nowotworowe.

Umowa z Indivumed da też szansę podlaskim i polskim pacjentom na udział w badaniach klinicznych, dzięki którym zyskają dostęp do nowoczesnych terapii i leków, które są jeszcze niedostępne w Polsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna