MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Białymstoku: Seniorzy realizują swoje pasje i marzenia. Czują się młodsi [ZDJĘCIA]

(d)
W październiku studenci UTW w Białymstoku rozpoczęli nowy rok akademicki. W uroczystej inauguracji roku 2018/2019 nie zabrakło władz miasta, województwa oraz przedstawicieli uczelni i organizacji pozarządowych, które stale współpracują z UTW.
W październiku studenci UTW w Białymstoku rozpoczęli nowy rok akademicki. W uroczystej inauguracji roku 2018/2019 nie zabrakło władz miasta, województwa oraz przedstawicieli uczelni i organizacji pozarządowych, które stale współpracują z UTW. Urząd Miejski w Białymstoku
Ten rok akademicki Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku upływa pod znakiem obchodów 25-lecia działalności. W tym roku studencka senioralna rodzina UTW liczy już 650 osób.

Wiele osób obawia się przejścia na emeryturę, bo nie wyobrażają sobie, jak zagospodarują tak dużo wolnego czasu. Jak mówią seniorzy-studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku, są szczęśliwi, że zapisali się na zajęcia UTW. Tutaj mają tak wiele możliwości rozwijania się, odkrywania w sobie ukrytych talentów. I co jest bardzo ważne - nie siedzą w tzw. czterech kątach, mają kontakt i przyjaźnie z rówieśnikami. A to jest bardzo ważne dla osób starszych.

W tym roku studencka senioralna rodzina UTW w Białymstoku liczy 650 osób.

– Myślę, że do UTW przyciąga ludzi chęć poprawienia jakości swojego życia, możliwość spełniania marzeń poprzez rozwijanie zainteresowań i pielęgnowania swoich pasji – mówi Maria Szulga, prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku. – Seniorzy, jak wszyscy, lubią się sprawdzić, poczuć własną wartość, udowodnić sobie i innym, że coś potrafią – śpiewać, malować, fotografować, obsługiwać komputer, prowadzić stronę internetową, pisać, zredagować gazetkę, zaprojektować okładkę, plakat, pocztówkę, czy przejść 10 km podczas rajdu. Cieszą się z mniejszych i większych sukcesów. Chcą zrobić coś dla innych. podarować swój czas, uwagę, pomoc, umiejętności. Ogromne znaczenie mają przy tym względy towarzyskie. Te wszystkie umiejętności dowartościowują seniorów i sprawiają, że życie nadal jest piękne, mimo że lat trochę przybyło.

Fenomenem jest chęć uczenia się, zdobywania wiedzy i nabywania nowych umiejętności bez oglądania się na wiek.

Dla każdego coś miłego. Można rozwijać swoje zainteresowania

Na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Białymstoku działają 43 sekcje zainteresowań. Sekcje tworzą sami słuchacze, chcąc realizować i rozwijać swoje zainteresowania. Członkowie zarządu starają się znaleźć miejsce i lokal, w którym zajęcia będą się mogły odbywać. Seniorzy aktywnie uczestniczą m.in. w zajęciach z języków obcych (język angielski, francuski), sekcjach artystycznych (sekcja malarska grupa „Pędzel” i „Kolor”, sekcja redakcyjna, hafciarska, sekcja tańca cygańskiego, chór UTW, sekcja fotograficzno-filmowa, sekcja teatralna, grupa śpiewająca piosenki retro i ludowe, sekcja taneczno-wokalna Podlaskie Korale), sekcjach aktywności fizycznej (gimnastyki rekreacyjnej, gimnastyki, gimnastyki relaksacyjnej, sekcja gimnastyki - zajęcia gimnastyczne lecznicze, sekcja „jogi”), sekcji turystyki pieszej „Tramp”, kole PTTK „Senior”, sekcji żeglarskiej, ping – ponga, sekcji gry w bilard, sekcji turystyki wyjazdowej, sekcji nordic-walking, sekcji siatkarskiej, rowerowej, turystyczno-rekreacyjnej.

Z nowo powstałych sekcji jest Dyskusyjny Klub Filmowy, stworzony wspólnie z Białostockim Ośrodkiem Kultury przy kinie Forum (ponad 300 członków), nowa sekcja gimnastyki rehabilitacyjnej (jako piąta sekcja gimnastyczna). Zaczyna też swoją działalność (od 14 listopada) sekcja informatyczno-komputerowa. Są jeszcze pomysły na powstanie sekcji zrzeszającej miłośników gier planszowych.

To już ćwierć wieku

Ten rok dla białostockiego UTW upływa pod znakiem obchodów 25-lecia działalności. Założycielami UTW byli: prof. dr hab. Wojciech Pędich – ówczesny kierownik Gerontologii Akademii Medycznej w Białymstoku, prof. dr hab. Władysław A. Serczyk – prorektor ówczesnej Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku oraz Barbara Pacholska, wicedyrektor WOAK-u w Białymstoku. Uniwersytet Trzeciego Wieku działa na rzecz aktywizacji seniorów. Zrzesza seniorów z Białegostoku i okolic, i wciąż cieszy się żywym, niesłabnącym powodzeniem wśród osób starszych. Najbardziej masową formą zajęć są wykłady organizowane dwa razy w miesiącu w auli Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Tematyka obejmuje różne dziedziny wiedzy ważne dla seniorów.

Przedstawiane są tajniki historii, religii, kultury, ekonomii, literatury, sztuki, bankowości, ale też problemy zdrowia, opieki społecznej, bezpieczeństwa seniorów w różnych sytuacjach. Wykłady prowadzą profesorowie wyższych uczelni i wybitni specjaliści w różnych dziedzinach wiedzy, poświęcając swój prywatny czas , aby podzielić się swoją wiedzą. Miłym zaskoczeniem dla wykładowców jest frekwencja. Sala często trzeszczy w szwach, chociaż nikt nie sprawdza obecności, co jak mówią wykładowcy, na studiach dziennych bywa rzadko.

W ramach obchodów tegorocznej rocznicy został zorganizowany Turniej brydża (odbył się 26 października), na który zostały zaproszone UTW z regionu, ale żadna drużyna się nie zgłosiła, więc do wspólnych rozgrywek zaproszono inne organizacje senioralne z Białegostoku i okolic oraz młodzież ze SP nr 19. W maju zaplanowano dużą konferencję z okazji 25-lecia, na którą będą zaproszeni przedstawiciele wszystkich UTW z naszego regionu.

Projekty pomagają seniorom

UTW realizuje wiele projektów. Z końcem października 2018 r. zakończył się projekt „Finanse Współczesnego Seniora: warsztaty i wykłady ze współczesnej bankowości i bezpieczeństwa finansowego”. Projekt był realizowany we współpracy z NBP. Trwał 7 miesięcy. W warsztatach uczestniczyło ponad 200 seniorów, ucząc się bezpiecznego korzystania z bankowości elektronicznej za pomocą komputera i smartfona.

Obecnie sekcja pomocy koleżeńskiej zakwalifikowała się do projektu z Polsko-Amerykańskiej Fundacji „ę” pt. „My dla społeczeństwa”.

Słuchaczka UTW – Danuta Sajur, napisała kolejny projekt międzynarodowy, który został zaakceptowany i będzie realizowany przez 24 miesiące z organizacjami z Włoch i Turcji. Realizacja projektu zacznie się 16 listopada. „NA”, czyli Narodowa Agencja podjęła decyzję o przyznaniu dotacji dla projektu „Wiedza jest Szansą Akceptacji”.

– Aktywny senior to inaczej wiecznie młody, bo jak powiedział Beniamin Franklin „Nie starzeje się ten, kto nie ma na to czasu” – mówi Maria Szulga, prezes UTW w Białymstoku. – Chciałabym, aby każdy z naszych studentów był po prostu szczęśliwym człowiekiem, przez to, co może zrobić dla siebie i dla innych. I żeby wszyscy seniorzy zrzeszeni w różnych organizacjach w naszym regionie stanowili jedną wielką rodzinę i wzajemnie się wspierali, współpracując ze sobą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna