Uniwersytet Trzeciego Wieku z Goniądza. Seniorzy w duszy...

  Uniwersytet Trzeciego Wieku z Goniądza. Seniorzy w duszy zawsze są młodzi! (zdjęcia)

  (d)

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Goniądzu chętnie uczestniczą w wykładach, seminariach i wycieczkach. Ciągle chcą zdobywać wiedzę z różnych dziedzin
  1/6
  przejdź do galerii

  Studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Goniądzu chętnie uczestniczą w wykładach, seminariach i wycieczkach. Ciągle chcą zdobywać wiedzę z różnych dziedzin życia. ©Uniwersytet Trzeciego Wieku w Goniądzu

  Nigdy nie jest za późno na zdobywanie wiedzy, rozwijanie swoich talentów oraz na wycieczki i sport. Seniorzy-studenci z Goniądza czekają na każde, kolejne spotkanie.
  Goniądz zamieszkuje ok. 2 tys. mieszkańców. Sporą grupę stanowią seniorzy. Został tutaj utworzony Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Towarzystwie Przyjaciół Goniądza. Studenci nie płacą składek. Wystarczy, że chcą uczestniczyć w zajęciach UTW.

  – Uważam, że społeczność Goniądza jest jego najważniejszym atutem – mówi Arkadiusz Studniarek, prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Gonią¬dzu, który interesuje się sportem, piłką nożną, historią regionu i samorządem.
  – Przekonałem się o tym zakładając dwa lata temu uniwersytet. Malkontenci na początku działania UTW próbowali ironizować i dezawuować mój pomysł. Ale jak się okazuje, warto było być cierpliwym, obecnie ponad 40 słuchaczy uczestniczy w zajęciach UTW i systematycznie ich przybywa. Pragnę, aby seniorzy w Goniądzu się przekonali, że nie pozostało im już tylko siedzenie przed telewizorem. Teraz mogą się realizować. A w tym pomoże im nasz uniwersytet.

  Jak wspomina prezes UTW, przez pół roku trwał tzw. program pilotażowy dotyczący działania UTW w Goniądzu. A potem rozpoczęły się już regularne zajęcia studentów, którzy mają indeksy.

  – To taka nasza zabawa, ale na poważnie – mówi Arkadiusz Studniarek. – Postawiłem na różnorodność zajęć, tematów wykładów czy warsztatów. Zapraszamy na spotkania ciekawych ludzi, którzy potrafią zaintrygować tematem studentów.

  Wykłady, warsztaty i wycieczki studentów UTW w Goniądzu są finansowane i odbywają się w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, pod nazwą Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku na Podlasiu, realizowanego przez Instytut Działalności Publicznej w Warszawie.

  Studenci UTW z niecierpliwością czekają na kolejne spotkania, imprezy plenerowe czy wycieczki. Sami już wychodzą z różnymi inicjatywami. Widać integrację w tej grupie. Nawiązały się już przyjaźnie. Ludzie potrafią się otworzyć na innych. Wśród studentów największą grupę stanowią seniorzy w wieku 55-65 lat.

  W planach UTW w Goniądzu jest utworzenie od przyszłego roku różnych sekcji, w których seniorzy będą jeszcze bardziej się realizować.

  W tym roku studenci UTW, oprócz wykładów i seminariów (które odbywają się w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury) mieli także wycieczki. Na przykład w lipcu zorganizowana została wycieczka jednodniowa do Sanktuarium Maryjnego w Gietrzwałdzie i Świętej Lipce. Natomiast w połowie września słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Goniądza wzięli udział w kolejnej już wycieczce, tym razem do Sandomierza i Opatowa, jednych z najstarszych i najpiękniejszych miast w Polsce.

  Jeszcze w tym semestrze (w systemie UTW w Goniądzu rok akademicki kończy się w grudniu dzieleniem się opłatkiem) studentów czeka wiele ciekawych spotkań.

  Czytaj treści premium w Gazecie Współczesnej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (3) forum.wspolczesna.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Współczesna.pl to aktualne informacje z woj. podlaskiego i części woj. warmińsko-mazurskiego. POLUB NAS na Facebooku

  Współczesna.pl jest na Twitterze

  Polecamy

  Hity ze sprawdzianów i kartkówek. Nauczyciel płakał, jak sprawdzał

  Hity ze sprawdzianów i kartkówek. Nauczyciel płakał, jak sprawdzał

  Umiesz przeklinać po podlasku? (quiz)

  Umiesz przeklinać po podlasku? (quiz)

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej

  Białystok w 1999 roku (archiwalne zdjęcia)

  Białystok w 1999 roku (archiwalne zdjęcia)