Uniwersytet Trzeciego Wieku z Goniądza. Seniorzy w duszy...

  Uniwersytet Trzeciego Wieku z Goniądza. Seniorzy w duszy zawsze są młodzi! (zdjęcia)

  (d)

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Goniądzu chętnie uczestniczą w wykładach, seminariach i wycieczkach. Ciągle chcą zdobywać wiedzę z różnych dziedzin
  1/6
  przejdź do galerii

  Studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Goniądzu chętnie uczestniczą w wykładach, seminariach i wycieczkach. Ciągle chcą zdobywać wiedzę z różnych dziedzin życia. ©Uniwersytet Trzeciego Wieku w Goniądzu

  Nigdy nie jest za późno na zdobywanie wiedzy, rozwijanie swoich talentów oraz na wycieczki i sport. Seniorzy-studenci z Goniądza czekają na każde, kolejne spotkanie.
  Goniądz zamieszkuje ok. 2 tys. mieszkańców. Sporą grupę stanowią seniorzy. Został tutaj utworzony Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Towarzystwie Przyjaciół Goniądza. Studenci nie płacą składek. Wystarczy, że chcą uczestniczyć w zajęciach UTW.

  – Uważam, że społeczność Goniądza jest jego najważniejszym atutem – mówi Arkadiusz Studniarek, prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Gonią¬dzu, który interesuje się sportem, piłką nożną, historią regionu i samorządem.
  – Przekonałem się o tym zakładając dwa lata temu uniwersytet. Malkontenci na początku działania UTW próbowali ironizować i dezawuować mój pomysł. Ale jak się okazuje, warto było być cierpliwym, obecnie ponad 40 słuchaczy uczestniczy w zajęciach UTW i systematycznie ich przybywa. Pragnę, aby seniorzy w Goniądzu się przekonali, że nie pozostało im już tylko siedzenie przed telewizorem. Teraz mogą się realizować. A w tym pomoże im nasz uniwersytet.

  Jak wspomina prezes UTW, przez pół roku trwał tzw. program pilotażowy dotyczący działania UTW w Goniądzu. A potem rozpoczęły się już regularne zajęcia studentów, którzy mają indeksy.

  – To taka nasza zabawa, ale na poważnie – mówi Arkadiusz Studniarek. – Postawiłem na różnorodność zajęć, tematów wykładów czy warsztatów. Zapraszamy na spotkania ciekawych ludzi, którzy potrafią zaintrygować tematem studentów.

  Wykłady, warsztaty i wycieczki studentów UTW w Goniądzu są finansowane i odbywają się w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, pod nazwą Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku na Podlasiu, realizowanego przez Instytut Działalności Publicznej w Warszawie.

  Studenci UTW z niecierpliwością czekają na kolejne spotkania, imprezy plenerowe czy wycieczki. Sami już wychodzą z różnymi inicjatywami. Widać integrację w tej grupie. Nawiązały się już przyjaźnie. Ludzie potrafią się otworzyć na innych. Wśród studentów największą grupę stanowią seniorzy w wieku 55-65 lat.

  W planach UTW w Goniądzu jest utworzenie od przyszłego roku różnych sekcji, w których seniorzy będą jeszcze bardziej się realizować.

  W tym roku studenci UTW, oprócz wykładów i seminariów (które odbywają się w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury) mieli także wycieczki. Na przykład w lipcu zorganizowana została wycieczka jednodniowa do Sanktuarium Maryjnego w Gietrzwałdzie i Świętej Lipce. Natomiast w połowie września słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Goniądza wzięli udział w kolejnej już wycieczce, tym razem do Sandomierza i Opatowa, jednych z najstarszych i najpiękniejszych miast w Polsce.

  Jeszcze w tym semestrze (w systemie UTW w Goniądzu rok akademicki kończy się w grudniu dzieleniem się opłatkiem) studentów czeka wiele ciekawych spotkań.

  Czytaj treści premium w Gazecie Współczesnej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (3) forum.wspolczesna.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Współczesna.pl to aktualne informacje z woj. podlaskiego i części woj. warmińsko-mazurskiego. POLUB NAS na Facebooku

  Współczesna.pl jest na Twitterze

  Polecamy

  stronaZDROWIA24 - Tu znajdziesz wszystko o zdrowiu

  stronaZDROWIA24 - Tu znajdziesz wszystko o zdrowiu

  Umiesz przeklinać po podlasku? (quiz)

  Umiesz przeklinać po podlasku? (quiz)

  Białystok w 1999 roku (archiwalne zdjęcia)

  Białystok w 1999 roku (archiwalne zdjęcia)