Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet w Białymstoku. Mamy u nas Kongo i Amazonkę

uk
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Archiwum
Biotopowe akwaria, czyli takie, które swoim wystrojem, obsadą roślin i zwierząt, naśladują warunki naturalne, powstają w siedzibie Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku w nowym kampusie.

Biologów wspierają pasjonaci z lokalnego forum akwarystycznego AkwariumOnline.pl. Jak mówią - dla nich prace przy urządzaniu ogromnych akwariów to okazja do spełnienia się.

Biotopowe akwaria będą częścią wielopoziomowej konstrukcji, jaka znajduje się w instytucie. Zainstalowane tam akwaria mają pojemność od 150 do ponad 500 litrów.

- Dziewiętnaście z nich przeznaczyliśmy na okna kwiatowe z roślinnością o ciekawych przystosowaniach do różnych warunków środowiskowych - opowiada Anna Koszewnik z instytutu .- Większość jest już zagospodarowana. Zagospodarowane są także niektóre klasyczne akwaria i akwaterraria.

Anna Koszewnik dodaje, że celem twórców projektu jest stworzenie namiastek biotopów z pięciu kontynentów.

- Obecnie możemy pochwalić się bardzo specyficznym, jeśli chodzi o warunki życia, biotopem „Czarne Wody” Amazonki (Ameryka płd.), biotopem „Kongo” (Afryka) z wartkim nurtem rzecznym, biotopem jeziora Tanganika (Afryka) oraz biotopem azjatyckim z barwnymi odmianami brzanek - mówi. - W przygotowaniu jest zbiornik imitujący grotę, w której zamieszkają ślepczyki jaskiniowe.

W przyszłości miałby też powstać zbiornik biotopowy związany z kontynentem australijskim oraz imitujący jezioro europejskie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna