Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uprawa brokułów i kalafiorów. Marny ten sezon

Barbara Kociakowska
Brokuły są istotnym warzywem dla przetwórstwa. Chłodnia Białystok ich skup rozpocznie w drugiej połowie lipca
Brokuły są istotnym warzywem dla przetwórstwa. Chłodnia Białystok ich skup rozpocznie w drugiej połowie lipca
Sezon truskawkowy był bardzo krótki. Plantatorzy zebrali znacznie mniej truskawek niż w normalnych sezonach. Plony porzeczek też nie będą wysokie. A i nie wszystkim warzywom posłużyła deszczowa pogoda.

Ceny truskawek były średnio wyższe o złotówkę, niż w poprzednim sezonie - mówi Wiktor Sidorczuk, prezes Chłodni Białystok. - Ale skupiliśmy ich znacznie mniej, nawet mniej niż w minionym roku.

Białostocka Chłodnia płaciła w tym roku za kilogram truskawek w granicach 2,25-2,50 zł. Teraz zakład ten szykuje się do skupu porzeczek i warzyw: brokułów i kalafiorów. Jak zapowiadają się plony tych warzyw?

- Większość specjalistów twierdzi, że będą one w tym roku mniejsze - mówi Wiktor Sidorczuk.

Pogoda nie sprzyjała
To nie jest dobry rok ani dla producentów owoców, ani dla producentów warzyw - mówi Alina Maciąg z Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie.

Bo, jak tłumaczy, był czas kiedy było za dużo wilgoci i był czas, kiedy słońce mocno przypiekało. Owoce i warzywa atakowane są przez choroby grzybowe. Często rolnicy nie byli w stanie opryskać ich odpowiednio wcześnie, bo było mokro i nie mogli wjechać traktorem na pole.

Natomiast jeśli chodzi o warzywa kapustne, w tym roku były one sadzone później, bo na polach było za mokro. I rozsada przerosła.

Powinny być droższe
Ale nie wszędzie zbiory warzyw zapowiadają się źle. Eugeniusz Buhowiec, producent z okolic Siemiatycz, uważa, że w tym roku rolnicy, którzy zadbają o warzywa, będą mieć i odpowiednią cenę, i plon. Bo, choć było mokro, te warzywa, które przetrwały powinny dobrze plonować.

- W tym sezonie warzyw nie będzie dużo - mówi Eugeniusz Buhowiec. - Gmina Wilków na Lubelszczyźnie, słynąca z produkcji warzyw, znalazła się pod wodą. Powódź dokonała tam spustoszeń.

Jak dodaje producent warzyw spod Siemiatycz, wprawdzie rolnicy przez dłuższy czas mieli problem z wykonaniem oprysków, ale nie powinno być tak źle.

Czytaj też:Wolą mięso od brokułów

Eugeniusz Buhowiec ma około 1,5 ha warzyw. Uprawia cebulę, marchew, pory, pietruszkę, kapustę. Kiedyś sadził więcej warzyw, bo sprzedawał je do przetwórstwa. Ale, jak twierdzi, ponieważ zakłady przetwórcze płaciły bardzo mało, zrezygnował ze współpracy z nimi. Teraz wyprodukowane przez siebie warzywa sprzedaje do przedszkolnych i szkolnych stołówek. Twierdzi, że w rejonie Siemiatycz coraz mniej rolników zajmuje się uprawą warzyw.

Będzie drożej?
A na jakie ceny mogą liczyć w tym roku producenci?

- Jest jeszcze za wcześnie, by móc je określić - mówi Wiktor Sidorczuk. - Ale można domniemywać, że będą one trochę wyższe niż w poprzednich sezonach.

Jednak, jak podkreśla, trzeba pamiętać o tym, że choć plony warzyw będą mniejsze, to także ich jakość będzie gorsza. A to też zawsze znajduje odbicie w cenie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna