Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urlop po rodzicielskim i kłopoty z pracodawcą

Konrad Karkowski
Odmowa pisemnej akceptacji zakresu czynności ustalonego zgodnie z umową o pracę może stanowić uzasadnioną przyczynę jej wypowiedzenia.
Odmowa pisemnej akceptacji zakresu czynności ustalonego zgodnie z umową o pracę może stanowić uzasadnioną przyczynę jej wypowiedzenia. sxc.hu
Pracodawca jest zobowiązany zapoznać pracownika z zakresem jego obowiązków służbowych oraz określić czynności, które taki pracownik będzie wykonywać w ramach stosunku pracy - informuje Marta Urmiłowicz, specjalistka od prawa pracy.

W styczniu kończę wykorzystywanie urlopu rodzicielskiego. Chciałabym od razu skorzystać z zaległego i bieżącego urlopu wypoczynkowego. Czy pracodawca może mi odmówić udzielenia tego urlopu?

Obowiązkiem pracodawcy jest udzielenie na wniosek pracownicy (również pracownika - ojca wychowującego dziecko i korzystającego z urlopu macierzyńskiego) przysługującego jej za dany rok urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Przepisy te stosuje się odpowiednio do pracownicy powracającej po wykorzystaniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego. W przypadku złożenia przez pracownicę przedmiotowego wniosku, pracodawca nie ma możliwości jego odrzucenia, o ile korzystanie z urlopu ma nastąpić bezpośrednio po zakończeniu korzystania urlopów z tytułu rodzicielstwa. Nawet, jeżeli pracownik wystąpi o całość urlopu wypoczynkowego przysługującego za cały rok kalendarzowy. Pracownik ma zatem prawo wnioskować o całość przysługującego mu urlopu wypoczynkowego, a więc tak o urlop bieżący, jak i „zaległy”.

Pracodawca wręczył mi zmieniony i zarazem rozszerzony zakres obowiązków. Czy muszę wyrazić na to zgodę?

Pracodawca jest zobowiązany - zgodnie z przepisem art. 100 § 1 Kodeksu pracy - zapoznać pracownika z zakresem jego obowiązków służbowych oraz określić czynności, które taki pracownik będzie wykonywać w ramach stosunku pracy. Czynności te, zgodne z umową o pracę, mogą zostać przekazane pracownikowi w formie pisemnej. Zakres obowiązków powinien zostać przez pracownika przyjęty i podpisany. Odmowa pisemnej akceptacji zakresu czynności ustalonego zgodnie z umową o pracę może stanowić uzasadnioną przyczynę jej wypowiedzenia. Jeśli zmiana zakresu czynności nie wykracza poza ustalony w umowie rodzaj pracy, nie jest potrzebne wprowadzenie jej w drodze wypowiedzenia czy porozumienia zmieniającego. Odmowa jego przyjęcia może skutkować wypowiedzeniem pracownikowi umowy o pracę z przyczyn niepodporządkowania się poleceniom pracodawcy. Jeżeli jednak zmiana zakresu czynności wykracza poza określony umową rodzaj pracy, wówczas - oprócz zmiany zakresu czynności - wymagane jest zawarcie porozumienia lub wypowiedzenia zmieniającego warunki umowy.

Pracodawca nie wypłacił mi wynagrodzenia za miesiąc grudzień i połowy wynagrodzenia za listopad 2015 r. Co mogę zrobić, żeby odzyskać wynagrodzenie? Na telefoniczne i mailowe prośby pracodawca odpowiada, że za jakiś czas mi wszystko wyrówna.

Wynagrodzenia za pracę dokonuje się co najmniej raz w miesiącu, w stałym i z góry ustalonym terminie. Wynagrodzenie za pracę płatne raz w miesiącu wypłaca się z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego.

W przypadku niewypłacenia przez pracodawcę przysługujących świadczeń (wynagrodzenia za pracę lub innych należności wynikających ze stosunku pracy, np. ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy) popełniane jest wykroczenie. Pracownik może wnieść pozew o zapłatę wynagrodzenia wraz z ustawowymi odsetkami za zwłokę do właściwego Sądu Pracy oraz złożyć skargę do właściwego miejscowo Okręgowego Inspektoratu Prac.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna